Choď na obsah Choď na menu
 


Ostatné filmové impresie

29. 3. 2017

17.11.2021 Interstellar 2014 ***** r: Christopher Nolan h: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Michael Caine

interstellar.jpg 

Kvalitných filmov žánru sci-fi je nepomerne menej ako kvalitných kníh tohto žánru. Interstellar k nim patrí. Nemá význam sledovať film optikou vedca, či technika, pretože jeho sila spočíva v úžasnej fantázii, ktorá presahuje doterajšie hranice žánru. K celkovému dojmu významne prispela hudba Hansa Zimmera a spoľahlivo fungujúce hviezdne zoskupenie hercov.

22.9.2021 Sicilský klan 1969 Le clan des Siciliens *****  r: Henri Verneuil h: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura, Irina Demick

le-clan-des-siciliens.jpg

Sicílsky klan je výstavnou značkou francúzsko-talianskych kriminálok 70. rokov. Okrem výborného režiséra a autora hudby v nej žiari herecké trojhviezdie Gabin, Delon a Ventura. Metódy zločincov boli už v tej dobe sofistikované, ale na rozdiel od súčasných kriminálok boli realistickejšie. Pokiaľ si spomínam vtedajší zákon neumožňoval film zakončiť nepotrestaním zločincov.

21.9.2021 Odsouzený k smrti uprchl 1956 Un condamné à mort s'est échappé *****  r: Robert Bresson h: Francois Leterier

un-condamne-a-mort-s-est-echappe.jpg

Ťažko bolo predpokladať záujem o útekársky film, ktorý už v názve prezrádza ako to dopadlo a odohrávajúci sa v jednej miestnosti obsadenej nehercom. Možno iba autentickosť príbehu a meno režiséra boli prísľubom. Napriek obmedzeniam a vďaka prísľubom vznikol film, ktorý sa môže smelo postaviť po boku mladšieho a slávnejšieho Shawshanku.

15.9.2021 Mlčanie 1963 Tystnaden *****  r: Ingmar Bergman h: Ingrid Thulin, Gunnel Lindblom, Jörgen Lindström

tystnaden.jpg

Bergmanovo Mlčanie je výnimočný, zaujímavý a smutný film, ktorému bolo ťažké porozumieť pri prvom zhliadnutí. Pamätám si, ako diváci prahnúci po erotike na filmovom plátne odchádzali z kina sklamaní. Odcudzenie dominujúce vo filme bolo za socializmu neznáme, pretože nám išlo o životné potreby, nie o pocity ľudí bez materiálneho nedostatku.

11.9.2021 Dolores Claiborneová 1995 ***** r: Taylor Hackford h: Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, David Strathairn

dolores-claiborne.jpg

John Grisham a Stephen King sú známi a úspešní spisovatelia, ktorých diela lákali mnohých filmárov. Neprečítal som ani jednu z ich kníh, ale videl som sedem filmov nakrútených podľa diel každého z nich. Dolores Claiborne je úžasnou postavou, na ktorej stojí a padá celý film. Potešil som sa mu opakovane.

3.9.2021 Der Baader Meinhof Komplex 2008 ***** r: Uli Edel h: Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek

der-baader-meinhof-komplex.jpg

Šesťdesiate roky považujem za najzaujímavejšie decénium, a to nielen v mojom živote. Mnohé z toho, čo nasledovalo v nich malo začiatok a niečo bohužiaľ aj koniec. Existenciu a činnosť RAF som vnímal online. Bola príkladom, ako sa pôvodná myšlienka vysporiadania sa s minulosťou zvrhne na anarchistické besnenie. Ako už toľkokrát.

2.9.2021 Čarodejník 1997 The Rainmaker ***** r: Francis Ford Coppola h: Matt Damon, Danny DeVito, Jon Voight, Mickey Rourke, Claire Danes, Danny Glover, Roy Scheider

rainmaker--the.jpg

Američania obľubujú dianie v súdnych sieňach, preto existuje množstvo filmov z tohto prostredia. Veľa z nich som videl a často sa podobali iným. Čarodejník je výnimkou, ktorú som si rád pozrel aj opakovane. Základná schéma ostala, ale skvelí herci a režisér zorientovaný v zámere, ako Grishamovu predlohu nakrútiť, boli navyše.

2.9.2021 Bitka o Alžír 1966 La battaglia di Algeri ***** r: Gillo Pontecorvo h: Jean Martin, Brahim Hadjadj

la-battaglia-di-algeri.jpg

Bitka o Alžír bola silným filmovým zážitkom v dávnej minulosti a ostala ním aj pri každom ďalšom zhliadnutí. Gillo Pontecorvo sa s prispením Ennia Morriconeho formou hraného dokumentu pokúsil zobraziť a objasniť podstatu tohto boja. Alžírčanom sa podarilo vyhnať Francúzov z Alžírska. Otázkou ostáva, kam migranti vyženú Francúzov z Francúzska.

30.8.2021 Agent bez minulosti 2002 The Bourne Identity ***** r: Doug Liman h: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox.

bourne-identity--the.jpg

Zachránený postrelený mladík trpí amnéziou a iba postupne odhaľuje svoje netušené schopnosti, možnosti i nebezpečenstvá, ktoré mu hrozia. Mužom na hladine začína úchvatná trilógia o málo úspešnom a pritom veľmi drahom pokuse o vytvorenie ideálneho zabijaka. Pokuse, ktorého relikty musia byť zničené. Iason Bourne sa s minimálnymi vyhliadkami pokúša prežiť.

30.12.2016 Spievanie v daždi 1952 Singin´ in the Rain **** r: Gene Kelly, Stanley Dohen h: Gene Kelly, Donald O´Connor, Debbie Reynolds

singin-in-the-rain.jpg

Je asi málo ľudí, ktorí nikdy nevideli neskutočne vydarenú, takmer bez strihov nakrútenú, ústrednú pieseň filmu. A určite existuje dosť divákov, ktorí videli tento skvelý muzikál celý. Po viacerých reprízach som už niektoré pasáže vnímal ako neorganické, či nadbytočné, ale precízne zvládnuté hudobno-tanečné čísla ústrednej trojice považujem za nezabudnuteľné a neopakovateľné.

11.8.2015 Tiene zabudnutých predkov 1964 Teni zabytych predkov ***** r: Sergej Paradžanov h: Ivan Mikolajčuk, Larisa Kadočnikova
teni-zabitih-predkov.jpg

Tento film som premiérovo videl pred päťdesiatimi rokmi. A ani po takej dlhej dobe nič nestratil na svojej príťažlivosti. Film so strhujúcou hrou obrazov, farieb a hudby, ktorú dej iba dopĺňa. Príroda i ľudia tvoria jeden čistý, nepoškvrnený celok. Som rád, že okrem huculských koníkov som spoznal aj huculských ľudí. 

19.12.2014 Dlhý deň umierania 1968 The Long Day´s Dying r: Peter Collinson h: David Hemmings, Tony Beckley, Tom Bell

Obrázok

Traja anglickí výsadkári so zajatým Nemcom sa v bližšie neurčenom priestore snažia využiť natrénované schopnosti prežitia v čase, keď sa ich veliteľ nevrátil z prieskumu. Film ma ohromil pred štyridsiatimi rokmi, kedy som ho videl po prvý krát a dnešok mi potvrdil, že stratil iba málo z pôvodného veľkolepého dojmu.
9.4.2013 Brutálna Nikita 1990 Nikita **** r: Luc Besson h: Anne Parillaud, Tchéky Karyo, Jean Reno, Jeanne Moreau

Obrázok

Film, v ktorom Anna Parillaud hrá svoju životnú úlohu (aj keď príťažlivejšia bola vo filmoch s Delonom), film, v ktorom si strihol epizódnu a napriek tomu kultovú úlohu Jean „Viktor čistič“ Reno, film, ktorý dal vzniknúť slabšiemu seriálu a mizernému (americkému) remaku, je filmom, ktorý nemôže chýbať v tomto prehľade.
12.11.2011 Šiesty zmysel 1999 The Sixth Sense ***** r: M. Night Shyamalan h: Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment

Obrázok 

Mysteriózna dráma psychológa a osemročného chlapca, ktorému sa zjavujú mŕtvoly ľudí, ktorí zomreli násilnou smrťou ma nadchla precízne vystavaným príbehom, vynikajúcim výkonom 11-ročného chlapca a prekvapujúcim záverom, ktorý mi našťastie nikto vopred neprezradil. A aj keď vo všeobecnosti tento žáner neobľubujem, tento film bol aj pre mňa veľmi dobre znesiteľný.
15.2.2011 Kolja 1996 **** r: Jan Svěrák h: Zdeněk Svěrák, Andrej Chalimon, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý

Obrázok

Pokiaľ sa človek neživí ako profesionálna plačka pri pohreboch, nevyroní pri Koljovi ani slzu napriek tomu, že ide o smutný príbeh. Janovým nadhľadom a Zdeňkovým humorom sa podarilo ušetriť divácke vreckovky, akademici pridali Oscara a závistliví snobi zlomyseľné kritiky. Po záplave vrážd, drog a deviácií na obrazovke pôsobí Kolja občerstvujúco.

7.2.2011 Všichni dobří rodáci 1968 **** r: Vojtěch Jasný h: Radoslav Brzobohatý, Vlastimil Brodský, Waldemar Matuška, Věra Galatíková

Obrázok

Mám rád filmy o malých, slušných ľuďoch, ktorých si podmaní nejaká ideológia a oni, hrdí na svoju bezúhonnosť a anonymizovaní v dave, odrazu upaľujú bosorky, lynčujú černochov, deportujú Židov, žiadajú smrť pre Miladu Horákovú alebo iba vstupujú do družstva a volia kandidátov Národného frontu. Aj tento film je o takých.

28.12.2010 Vesničko má, středisková 1985 **** r: Jiří Menzel h: János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Libuše Šafránková, Jan Hartl

Obrázok

Vesnička nie je obyčajnou komédiou, ale zaujímavým a vtipným filmom, ktorému neškodí ani časté reprízovanie. Postavy Otíka, Pávka, Turka a ďalších si zapamätáte, a pritom to nie sú figúrky. Zapamätáte si aj množstvo hlášok, ale na rozdiel od Marečka a ďalších úspešných komédií je tu okrem hlášok prítomná aj človečina. 

18.12.2010 Americká noc 1973 La Nuit Américaine ***** r: Francois Truffaut h: Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Léaud, Francois Truffaut

Obrázok

Režisér a milovník filmu približuje divákovi prostredníctvom filmu komplikovaný proces vzniku každého záberu. Americká noc má jednoduchý príbeh a ide skôr o vytvorenie atmosféry a priblíženie nádhernej Jacqueliny Bisset v jej najlepšej verzii. Uvedomíte si, že tak ako „americkú noc“ nakrúcajú cez deň, tak aj film je predovšetkým krásnou ilúziou.
13.11.2010 Panna a netvor 1978 r: Juraj Herz h: Zdena Studenková, Vlastimil Harapes, Václav Voska, Jana Brejchová, Zuzana Kocúriková

Obrázok

Juraj Herz vdýchol filmu neopakovateľnú atmosféru, Petr Hapka pridal hudbu, svoju trošku do mlyna pridali herci, maskéri a ostatní, ktorí sa okolo filmu točia. Ale Juraj Herz má na konte aj ďalší úspech, pretože v čase najtuhšej normalizácie prekabátil „orgány“ uistením, že ide nakrúcať rozprávku, a nakrútil Pannu a netvora.

13.11.2010 Planéta opíc 1968 Planet of the Apes ***** r: Franklin J. Schaffner h: Charlton Heston

Obrázok

Boullovu knihu som čítal pred návštevou kina a nečakal som, že ma jej filmová podoba môže prekvapiť aj niečím iným, než vychýrenými maskami opíc. A napodiv prekvapila. Minimálne pohľadom na polozapustenú Sochu Slobody, ktorý má neodňateľné miesto v dejinách filmu. A tiež možnosťou predstaviť si namiesto opíc niektoré výbojné etniká. 

5.8.2010 Tak dobre ako sa len dá 1997 As Good As It Gets ***** r: James L. Brooks h: Jack Nicholson, Helen Hunt, Grey Kinnear

Obrázok

Málokedy mám možnosť stretnúť sa s takou trápnou a odpornou kreatúrou, akou je Nicholsonov Melvin. Napriek počiatočnej antipatii som ho postupne začal vnímať ako nešťastného človeka, mizantropa, ktorý sa nevie vymaniť z osídel svojej osamelosti a strachu. Ako človeka, ktorému mimovoľne držím palce pri jeho komplikovanom zbližovaní sa s Carol.  

13.2.2010 Návrat do Cold Mountain 2003 Cold Mountain **** r: Anthony Minghella h: Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Natalie Portman, Donald Sutherland, Kathy Baker

Obrázok

Po Anglickom pacientovi ma Anthony Minghella zaujal aj druhýkrát. Oba filmy považujem za pocitové. Také iba prijímam, nehľadám nedostatky a s filmovými snobmi o nich nediskutujem. Postačuje mi vychutnať si veľkolepo poňatý a bohato členitý príbeh úteku vojaka za vysnenou ženou cez krajinu a ľudí postihnutých besnením Americkej občianskej vojny.

3.1.2010 Môj život bezo mňa 2003 My Life Without Me **** r: Isabel Coixet h: Sarah Poley

Obrázok

Ak o filme nič vopred neviem, stane sa jeho sledovanie veľkým a nezabudnuteľným zážitkom. Najmä ak niekto namieša jeho ingrediencie tak, ako Isabel Coixet. A zapojí ma doň tým, že tajomstvo pozná iba Ann, jej doktor a ja. Výsledkom je, že čokoľvek o filme poviem, vypovedá súčasne aj o mne.

30.12.2009 Obecná škola 1991 **** r: Jan Svěrák h: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínský

Obrázok

Mám rád Zdeňka Svěráka. Aj slabšie filmy dokázal vytiahnuť do nezaslúžených výšin diváckeho záujmu. Tušil som, že jeho vek, kvalifikácia a krátka učiteľská prax mu poskytnú dostatok podnetov na napísanie kvalitného scenára pre režisérsky debut jeho syna. Pridajme k tomu excelentného Třísku a výsledkom je jeden z najlepších českých filmov.

1.10.2009 Mustangy 1961 The Misfits **** r: John Huston h: Clark Gable, Marilyn Monroe, Montgomery Clift, Thelma Ritter, Eli Wallach

Obrázok

Legendárny film a labutia pieseň Clarka Gablea a Marilyn Monroe. Tej Marilyn, pre ktorú jej obdivovateľ a krátkodobý manžel Arthur Miller, krátku poviedku o mustangoch napísal. V nej kovboji po záručnej lehote privolávajú staré časy chytaním nádherných divokých mustangov určených do konzerv pre psov a ako horor pre milovníkov koní.

19.9.2009 Návrat domov 1978 **** Coming Home r: Hal Ashby h: Jane Fonda, Jon Voight, Bruce Dern

Obrázok

O Vietname, po Vietname, bez Vietnamu. Strhujúca dáma ľudí, ktorí pre záujmy vlasti stratili zdravie a miesto v spoločnosti a stretávajú sa s prehliadaním a nezáujmom. Jane Fonda s Jonom Voightom predviedli svoje životné výkony. Hudba Rolling Stones, Simona a Garfunkla, Boba Dylana a ďalších spečatila miesto v Top 100. 
19.9.2009 Limonádový Joe aneb Koňská opera 1964 **** r: Oldřich Lipský h: Karel Fiala, Olga Schoberová, Rudolf Deyl ml., Miloš Kopecký, Květa Fialová, Bohuš Záhorský, Josef Hlinomaz

Obrázok

Až dnes som si pri x-tom zhliadnutí uvedomil, že Hogo Fogo a Tornado Lou sú omnoho zaujímavejšie a plastickejšie postavy, než odporne kladný Limonádnik a panenská Winifred. Táto paródia patrí medzi moje najobľúbenejšie české filmy a prinajmenšom sa vyrovná Brdečkovej knižnej predlohe. Takže: „Když chceš cinemafilem býti, musíš Limonádnika zříti“. 

11.8.2009 Pulp Fiction: Historky z podsvetia 1994 **** Pulp Fiction r: Quentin Tarantino h: John Travolta, Samuel L. Jackson, Tim Roth, Uma Thurman, Christopher Walken, Bruce Willis, Amanda Plummer, Steve Buscemi

Obrázok

Myslím, že negatívne vyjadrenia na adresu filmov Quentina Tarantina majú na cinemafilov obdobný účinok, ako odstrelenie jednej nohy z vrtnej plošiny. On je pojmom a je na každom, ako sa s tým vyrovná. Prijal som jeho hru a výsledok je fajn. V opačnom prípade by som jeho filmy ani nedopozeral.

7.8.2009 Smrtonosná zbraň 1987 Lethal Weapon *** r: Richard Donner h: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey

Obrázok

Aj tento film sa ťažko dostával medzi stovku mojich najobľúbenejších. Definitívne o tom nerozhodli ani jeho tri ďalšie, takmer rovnako úspešné pokračovania, ale to, že tento film je vo svojom žánri prelomový a nezabudnuteľný. A nebol by ním, ak by niekto nedostal nápad vytvoriť z tých zdanlivo nespojiteľných policajtov dvojicu.

17.6.2009 Polnočný kovboj 1969 Midnight Cowboy **** r: John Schlesinger h: Dustin Hoffman, Jon Voight, Sandra Miles

Obrázok

John Schlesinger sa pozrel na americký sen britskými očami. Vyšiel z toho trojoscarový depresívny film, v ktorom koncertuje začínajúci Jon Voight ako naivný texaský gigolo a úspech z Absolventa riskujúci Dustin Hoffman ako newyorskými masťami mazaný mrzák. Nestarnúci film o odcudzení, sile priateľstva a túžbe splniť si svoj malý sen.

16.4.2009 Podivný prípad Benjamina Buttona 2008 **** The Curious Case of Benjamin Button r: David Fincher h: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond

Obrázok

Dlhšie než obvykle som rozmýšľal o zaradení tohto filmu. Nepatrím medzi fanúšikov hlavných predstaviteľov, ani medzi Fincherológov. Fincherove ospevované filmy Sedem a Klub bitkárov mi dokonca pripadajú nechutné. Nehľadám paralely s českým Happy endom, ani americkým Forrestom Gumpom. Jednoducho sa mi film páčil a basta! Sem píšem impresie, nie recenzie. 

1.4.2009 Bosé nohy v parku 1967 Barefoot in the park **** r: Gene Saks h: Jane Fonda, Robert Redford

Obrázok

Film som videl už viackrát a napriek tomu som mu dal prednosť pred futbalom Slovensko – Česko. Ani po štyridsiatich rokoch nestratil nič zo sviežosti a vtipu. Nerieši žiadne svetoborné problémy, je iba dobrou zábavou, čo nie je málo. Jane Fonda je rozkošná aj vtedy, keď nespieva: „Šama, šama, kelmalke mama.“ 

2.12.2008 Stará puška 1975 Le Vieux fusil **** r: Robert Enrico h: Philippe Noiret, Romy Schneider

Obrázok

Tento film som si pamätal ešte z doby jeho uvedenia do kín, len som si nebol istý, či obstál v skúške časom. Obstál. Rozprávky o boji dobra a zla pre dospelých zaberajú spoľahlivo. A keď v nich hrajú herci, ako Philipe Noiret a Romy Schneider, prepáčite i ťažšie uveriteľný príbeh.  
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.