Choď na obsah Choď na menu
 


Priania, poďakovania a spomienky

Narodeniny 2019

Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že mám rád humor, vrátane humoru čierneho. Jednu ukážku pripájam a verte, že nemá najmenšiu spojitosť s počtom gratulantov k mojim včerajším narodeninám. Iba sa mi páči tá jej trpká pravdivosť. Moja matka často vravievala „kto si málo neváži, veľa nie je hoden.“ A preto tak, ako po ostatné roky, aj tentoraz srdečná vďaka tým, ktorí mi blahoželali aj tým, ktorí si spomenuli, a tým, ktorí zabudli alebo nemohli patrí moje pochopenie. Opäť ste ma mnohí veľmi potešili.

realita.jpg

 

700.000

Pred mnohými rokmi ma zaujal bonmot: V debničke je 24 fliaš piva. Deň má 24 hodín. To nemôže byť náhoda. Podobný pocit som nadobudol, keď počas dnešnej noci počet návštevníkov mojej webovej stránky prekročil číslo 700 tisíc. Nespravil som nič výnimočné a od októbra mi mesačne na stránku prichádza nie 7, ale 12 tisíc návštevníkov. A od toho istého októbra som nefajčiarom (po polstoročí holdovania). To nemôže byť náhoda. Alebo môže?

V každom prípade ďakujem tým tisíckam neznámych, ktorí sa správajú podľa svojich záujmov a potrieb a nie podľa očakávaní iných.

10.6.2019

Veľká noc 2019 

Kradnúť sa nemá. Zákaz kradnutia je dokonca jedným z Božích prikázaní, na ktoré si ani za Boha nevedel spomenúť prezidentský kandidát. Ako nemilitantný ateista nepovažujem vykrádanie seba samého za krádež, takže bez hanby opätovne uverejňujem prianie k Veľkej noci, ktoré som napísal niekedy v minulosti a objavil pri veľkom upratovaní počítača. Veď je aktuálne aj teraz. Tu je:

Na dosah sa priblížili červeno označené dni v kalendári, aj keď nejde o dni víkendové. Prajem Vám, aby ich strávenie korešpondovalo s pekným počasím, ktoré predpovedá Iľko a rosničky. Mužom odporúčam (viď obrázok dole) a prežitie sviatkov bez potreby dávať voľný priechod bičovaniu a vlhčeniu ženských obetí, ktoré doplácajú na pomalší štart do bezpečia. A dámam prajem, aby to s rezignovaným nadhľadom a v zdraví strpeli. Veď je to iba raz do roka, a keď to tých veľkých chlapcov tak baví ...

protiveganska-vianocka.jpg

 

Medzinárodný deň žien

Pred nejakým časom sa niekto začudoval, že medzi priateľmi na Facebooku mám "samé baby". Ja túto "anomáliu" považujem za príjemný benefit. Dnes majú "baby" sviatok a ja im k nemu prajem zdravie, šťastie, lásku spokojnosť a osobitne uznanie. Aby aj v prípade, že ich niekto nelichotivo nazve "babami" mali pocit, že tým iba skrýva city, o ktorých si myslí, že sa nehodia pre predstaviteľa jeho rodu. Pridávam kvietky, ktorými klívia poteší aj viackrát za rok.

 

klivia.jpg

 

Nový rok 2019

Nemožno odo mňa očakávať, že každý rok budem hýriť novými nápadmi, vymýšľať dômyselné novoročenky a tešiť nimi tých, ktorí sa stále častejšie stretávajú s neosobným "Všetko najlepšie, hlavne zdravíčko". Vzťah medzi prajúcim a príjemcom priania neurčuje kvetnatosť slov ani vynaliezavosť formulácií, ale nádej, že najväčšiu radosť obom urobí, ak sa časť jeho prianí splní. Tak nech sa Vám udeje to najlepšie z možného!

pf-2019.jpg

 

Vianoce 2018

Wirtanenova kométa môže niekomu pripomínať hviezdu nad Betlehemom. Ja viac vnímam, že k nám prilieta raz za 5 rokov a umožňuje nám uvedomiť si, ako sa svet, a v jeho rámci i vnímanie Vianoc, postupne mení. Pochutnávajúc si na sušených jablkách (myslím, že sme ich volali krúžalky), si spomeniem na jablká, ktoré nemal kto pozbierať, pretože desaťtisíce zdravých nezamestnaných sú ochotné zdvihnúť svoj zadok iba po prísľube neprimerane vysokej hodinovej mzdy, úspešne som sa vyhol davom pološialených zákazníkov v obchodných reťazcoch, ktorí si kúpou nepotrebnej veteše chcú kúpiť pozornosť a vďačnosť tých, na ktorých im počas roka neostával čas. Moje slová nemajú byť kritikou, iba tichým upozornením, že pomaly schádzame z cesty, na ktorej bolo dobre a bezpečne. Takže pekné Vianoce všetkým.

vianocna-kometa.jpg

 

Poďakovanie

meniny.jpg

Bol utorok a mal som meniny. Teda sviatok, ktorý na Západ od nás ani nepoznajú a ktorý aj u nás pomaly upadá do zabudnutia. Facebooky, Instagramy, Twittery a podobné lahôdky vytláčajú klasické kalendáre z nášho života a počet tých, ktorí si pripomenú krstné meno niekoho z blízkych sa pomaly zmenšuje. Aj preto patrí veľká vďaka všetkým, ktorí si na mňa včera spomenuli a dokonca aj tým, ktorí to nedali najavo.

 

Narodeniny 2018

Milí priatelia,

internet a v ňom najmä Facebook mi umožňujú komunikáciu s množstvom ľudí a tiež komunikáciu množstva ľudí so mnou. Ďakujem všetkým, ktorí túto možnosť využili pri mojich včerajších narodeninách. Nezáleží na tom, či ste pritom použili veršovačky, obrázky alebo vlastné slová. Dôležité a potešujúce je iba to, že sa v rôznych miestach a v jednom dni rozsvietili svetielka s odkazom: „Haló, som tu a nie si mi ľahostajný.“ V uháňajúcom čase sa prirodzene zmenšuje okruh blízkych a ich pozornosť má stále väčšiu váhu.

Pridávam fotografiu zo včerajška, na ktorej sa nepodarilo zachytiť radosť z prijímania vašich gratulácií. Ale lepšiu nemám takže naplní aspoň informačnú hodnotu.

Ďakujem vám!

narodeniny-2018.jpg

 

Veľká noc 2018

V tomto roku je počasie mierne retardované a tak magnólia na mojej cyklotrase nerozkvitla a iba opatrne nasadzuje puky.

Napriek tomu Veľká noc prišla aj so svojimi sprievodnými rituálmi. Tak si ju všetci užite spôsobom, ktorý považujete za optimálny. Dievčatá a ženy nebite a ani nepolievajte ľadovou vodou. Nemajú to aj bez toho s nami ľahké.

Ale po desiatich dňoch je všetko také, aké má byť. Dôkaz prikladám.

po-desiatich-dnoch.jpg

 

Medzinárodný deň žien

Všetkým facebookovským priateľkám (a nielen im) dnes prajem, aby ich okrem prvých teplých lúčov slniečka zahriala pri srdci spomienka na to, ako im partner doniesol kvietky aj keď nemali sviatok a nebol ani MDŽ. Aby si už nikdy nemuseli kupovať kvetinky, ako som toho dnes bol svedkom v Lidli.

 

Nový rok 2018

Na Nový rok 2018 som pripravil tri obrázky. Problémy s distribúciou sa mi vyhli iba pri posielaní mailovou poštou. Vo Facebooku som sa pokúsil rozdeliť adresátov do dvoch skupín, ale nezistil som, do akej miery sa mi to podarilo. Moja vďaka patrí autorovi prostriedku, ktorý mi to mal umožniť.

Prvú novoročenku som poslal bývalým spolužiakom zo SPŠCh v Bratislave.

pf-2018-spoluziaci.jpg

Druhá (dúfam) doputovala k mojim cyklistickým priateľom a známym:

pf-2018-bike.jpg

A tretia všetkým ostatným.

pf-2018.jpg

Takže webová stránka bude asi jediným miestom, kde si môže každý overiť rozsah mojich distribučných kiksov.

 

Vianoce 2017

Krúžok na kľúče je skvelý vynález umožňujúci stratiť všetky kľúče naraz. Mail je rovnako skvelý, pretože umožňuje poslať vianočný pozdrav desiatkam adresátov bez toho, aby som mal ešte aj na Silvestra zalepené ústa od oblizovania známok na pohľadnice.

vianoce-2017.jpg

 

Po narodeninách a pred operáciou

Milí priatelia,

nezáleží na tom, či nás spája Facebook, Skype, ČSFD alebo moja webová stránka. Podstatné je, že naše virtuálne spojenia fungujú aj pri rednúcich stretnutiach osobných.

Vaše blahopriania k narodeninám ma potešili a dodali mi optimizmus pred výmenou druhého opotrebovaného kolena, ktorá ma čaká na budúci týždeň. Nepôjde síce o operáciu najvyššieho rangu, ale ani o kozmetický zákrok. Môj obľúbený Vladimír Renčín pred mnohými rokmi nakreslil predstavu takejto operácie a príliš sa od reality neodchýlil.

Priali ste mi k narodeninám a verím, že mi budete priať, aby operácia dobre dopadla, aby moja chôdza už nepripomínala Joffreya de Peyraca a aby sme sa na jar už stretali aj na cyklotrase.

Ďakujem vám!

rencin-operacia.jpg

 

Veľká noc 2017

Sviatky neobľubujem, súc presvedčený, že sviatočnú náladu je možné zariadiť aj bez ohľadu na údaj kalendára. Veľkonočné sviatky, ako nemilitantný ateista obľubujem najmenej, nechápajúc, prečo sa bičovanie Ježiša na jeho poslednej ceste oslavuje šibaním a oblievaním milovaných osôb. Pričom etanolom posilnení „chlapi“ to robia nesymbolicky.

Napriek môjmu rezervovanému vzťahu k Veľkonočným sviatkom prajem všetkým návštevníkom mojej webovej stránky i profilu na Facebooku, a vlastne všetkým dobrým ľuďom, aby aj tieto sviatky oslávili podľa svojich predstáv a zažili počas nich pocit radosti a uvoľnenia.

Ja Veľkonočné sviatky vnímam ako obdobie medzi kvitnutím magnólie a kvitnutím orgovánu popri mojej cyklistickej trase.

velka-noc.jpg

 

500.000!

Tesne pred polnocou dňa 9. marca 2017 zavítal na túto stránku 500 tisíci návštevník. Mám z toho pochopiteľnú radosť, pretože je to nekomerčná stránka a návštevníka môže zaujať iba text (200 tisíc slov) alebo niektoré z takmer 4 tisíc fotografií a kresieb. Podľa webstatdomain jej patrí 83330. miesto vo svete z približne 30 miliónov posudzovaných. Za záujem a priazeň každého z Vás úprimne

ďakujem.

 

Nový rok 2017

pf-2017-ostatni.jpg

pf-2017-spoluziaci.jpg

pf-2017-csfd.jpg

pf-2017-bike.jpg

 

Vianoce 2016

vianoce-2016.jpg

Poďakovanie gratulantom

Milí príbuzní, priatelia, exkolegovia a ďalší

Tak ako je snahou anorektičiek vrátiť sa k svojej pôrodnej váhe, je prirodzenou túžbou seniorov vrátiť sa spomienkami do detstva alebo aspoň do mladosti. Do doby, keď telo bolo funkčné, myseľ jasná, prekvapenia príjemné a očakávania bezhraničné. Nie je to však možné a preto moje poďakovanie patrí Vám, ktorí ste mi k sedemdesiatke priali všetko najlepšie z dostupného.

Oceňujem, že sa nikto nevysmieval z môjho veku, ani nevystatoval svojim, takže nápis nad vchodom do oáz zelene a spomienok („Čo ste vy, boli sme aj my a čo sme my, budete aj vy.“) ostal iba pripomenutím, že okrem spomienok je všetko ostatné pominuteľné.

Poďakovanie dopĺňam fotografiami, z ktorých prvá má asi 69 rokov, druhá zo seniorpasu tri dni. Tie rámcujú môj doterajší život. Tretia je víziou budúcnosti v primeranej farbe.

Ešte raz veľká vďaka za Vaše gratulácie, ktoré potešili mňa a tešia každého v každom veku. (10.8.2016)

1947.jpg2016.jpg

po-2016.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Spomienka

1955-po-ranach-osudu.jpg

 

Dnes uplynulo 15 rokov odo dňa, keď nás navždy opustila moja matka, nekonečne obetavý, láskavý a najlepší človek, ktorého som mal šťastie poznať. Na jednej z nemnohých fotografií, ktoré sa zachovali, ma dodnes fascinujú jej krásne, smutné oči a utrápená tvár tridsaťročnej ženy s piatimi deťmi na krku. Možno už iba so štyrmi, pretože práve v tom roku tragicky zomrel môj brat Petrík.

Nezvyknem chodiť na cintorín, keď všetci ostatní, nezvyknem zverejňovať svoje city, ale dnešná spomienka bola silnejšia, ako moje bariéry.

K tejto časti webovej stránky nepovoľujem pridávanie komentárov. Nezniesol by som tárania o nejakom Božom pláne, ktorému nerozumiem. Neverím, že sa s ňou ešte niekedy stretnem, aj keď naše urny budú ležať vedľa seba. Ale verím a viem, že spomienka na ňu je nezmazateľne uložená v mojom srdci i hlave. Že môj život doteraz ovplyvňuje, aj keď už nie je medzi nami. (11.3.2016)

 

Vianoce 2015 a Nový rok 2016

pf-2016-var.jpg

pf-2016-selfie.jpg

 

Vianoce 2014 a Nový rok 2015

pf-2015.jpg

 

Poďakovanie gratulantom

podakovanie.jpg

11.8.2015

 

Vianoce 2013 a Nový rok 2014

vianoce-2013-a-nr-2014.jpg

Verím, že špecifický prístup k rodinnému rozpočtu vyvolá úsmev na Vašej/Tvojej tvári a prispeje k dobrej nálade pred blížiacimi sa Vianocami. Prajem ich pekné prežitie.

novy-rok-2014.jpg

 

Nový rok 2013

rencin-na-novy-rok.jpg

Ďakujem tým, ktorí ma predbehli v prianiach do roku 2013 a všetkým prajem okrem obligátneho zdravia, šťastia a spokojnosti aj Renčínov slepačí krok, ktorý nemusí byť príliš dlhý, stačí, aby mal správne smerovanie. A teším sa na veľa príjemných stretnutí v Novom roku. Milan 

 

Nový rok 2012

novy-rok-2012.jpg

Na prahu nového roka prajem všetkým príbuzným a rodinným známym, priateľom, bývalým kolegom, spolužiakom, ako i ostatným osloveným veľa zdravia, šťastia a pokoja v duši.  

Nech rok 2012 patrí medzi Vaše vydarené roky.  

Nech v ňom zažijete niečo krásne a neočakávané.  

Nech je lepší, ako bol rok 2011 a horší, ako bude rok 2013.  

A ak budete mať počas neho nejaké problémy, ktoré sa Vám budú zdať nezvládnuteľné, pozrite si priložený obrázok. Pri pohľade na krásu a nekonečnosť vesmíru si uvedomíte malichernosť toho, čo Vás postihlo.

Milan Zaťko alias juglon alias nascendi