Choď na obsah Choď na menu
 


Priania, poďakovania a spomienky

Narodeniny 2021

Nemám Covid.

Ani 19.

Už dokonca ani 75.

Ostal mi iba dobrý pocit z toho, koľko ľudí si (s nepatrnou pomocou Facebooku) spomenulo na moje narodeniny. Medzi nimi aj tí, ktorí zatiaľ nemajú ani hrubú predstavu o tom, ako budú žiť v tomto veku. Dnes som sa zobudil s úsmevom, lebo mi rovesník gratuloval k meninám, aj keď nie som postavou z Cashovej pesničky A boy named Sue. Staroba nie je bohviečo, ale keď nám vezme všetko a humor nám ponechá, tak sa dá s ňou žiť.

A aj keď ste mi gratulovali individuálne, chcem vám poďakovať kolektívne, lebo oceňujem vašu príslušnosť k skupine ľudí, ktorí aj v tejto dobe vyznávajú slušnosť, ohľaduplnosť a sú pozorní aj v prípadoch, že im to okrem dobrého pocitu nič neprináša.

Pridám ešte jeden kreslený od Renčína, aj keď vybrať z 3000 kresieb je neskutočne ťažké. Ale tento je klasický.

rencin-mladymuzin.jpg

 

Tak som sa dočkal

To bolo radosti na Starém Bělidle, keď počet návštevníkov tejto webovej stránky po 4823 dňoch fungovania prekročil rovný milión! Neskalilo ju ani to, že iba sedem promile z nich sa unúvalo mi k stránke niečo napísať. Netrápi ma ani 13 % zastúpenie slovenčinu neovládajúcich Američanov, lebo to svedčí iba o prioritnom záujme o obrázky, ktorých je vyše 6 tisíc, sú univerzálne zrozumiteľné a iba výnimočne vzniká potreba preložiť pár sprievodných slov nejakým translatorom.

Mňa však porovnateľne s celkovým počtom návštevníkov teší najmä počet záujemcov o Priania, poďakovania a spomienky, pretože táto, takmer spoločenská rubrika, má po kreslených vtipoch Petra Urbana druhý najvyšší rast záujmu. Na jej príklade sa presviedčam, že ani pomerne stereotypný dôchodcovský život nemusí byť prekážkou pri písaní príspevkov, ktoré dokážu zaujať. Jednoduchšie by to samozrejme bolo, ak by som uverejňoval vyčačkané fotoreportáže z návštev exkluzívnych tropických destinácií. Ale tie sú mimo mojich možností a v podstate aj mimo môjho záujmu.

V mojom veku by už bolo trápnosmiešne, ak by som toto pripomenutie zakončil optimistickým výkrikom: „Hurá, do ďalšieho milióna!“ Triezvejšie vyznie snaha o bezproblémové pokračovanie v tom, čo prináša spokojnosť obom stranám.

Štatistiky

Online:

11

Celkom:

1000036

Mesiac:

22771

Deň:

598

Napriek triezvemu očakávaniu som sa dočkal veľkého prekvapenia. PageRank hodnotilo moju stránku dvoma bodmi z desiatich, čo som považoval za primerané. Hodnotenie sa rokmi nemenilo a tak som prechádzal zrakom po úvodnej stránke bez toho, aby som venoval pozornosť malému obdĺžniku. Až v poslednú júnovú nedeľu som si všimol, že PageRank má hodnotu 5/10. To je úžasné! Je to významnejšie ako milión návštevníkov, pretože PageRank nie je hodnotením nejakého spoločenského časopisu. Larry Page je spoluautorom Google a jeho algoritmus hodnotenia významu webových stránok má svoj cveng. Teraz sa už iba obávam, či nešlo o nejaký omyl, skrat v prenosových cestách alebo niečo podobné.

 

Na dlhé lakte

V tomto roku ma čaká niekoľko okrúhlych jubileí, pričom nie na všetky sú môžem byť hrdý alebo aspoň byť s nimi spokojný. K nim patrí aj pokračujúci súdny spor s mojim bývalým zamestnávateľom, ktorý mi dal presne pred 20 rokmi okamžitú výpoveď. So žalobou na neplatnosť výpovede som uspel po 13 rokoch a 3 mesiacoch. Ani tá mi nezabezpečila uspokojenie všetkých zákonných nárokov a s nasledujúcou žalobou sa súd zatiaľ bezvýsledne zaoberá presne 6 rokov, takže na vyriešenie sporu čakám celkom 19 rokov a 3 mesiace. Keďže som bol u zamestnávateľa zamestnaný 21 rokov a 2 mesiace, napadá ma, že možno existuje nejaké neverejné pravidlo, podľa ktorého spor so zamestnávateľom má trvať rovnakú dobu, ako bola dĺžka zamestnania u neho. Stále dúfam, že právoplatný rozsudok nebude súčasťou pozostalostného konania a medzitým si občas pozriem príbehy zo súdnych siení na západ od nás, kde medzi žalobou a konečným klepnutím kladivka plynú úplne iné doby.

Dlhšiu dobu som pracoval iba u dvoch zamestnávateľov a obaja ma po 21 resp. po 7 rokoch vyhodili. Pripomína mi to osud admirála Bensona z filmu Horúce strely, ktorý odlietal 194 akcií a pri každej z nich ho zostrelili, takže vlastne nikdy nepristál.

zamestnania.jpg

 

Na polceste rovníkom

Rovník, ako je nám zo školy známe, meria približne 40000 kilometrov. A ja, ako to takmer nikomu nie je známe, som v poslednom dni februára 2021 dosiahol na bicykli polovicu uvedenej vzdialenosti. Bicyklujem od jesene 2011, presnejšie 3513 dní. Z nich som však reálne bicykloval iba 991 krát. Tie zvyšné dve tretiny času padajú na vrub počasia, neodkladných povinností, únavy a výhovoriek. Nedeprimujú ma pohľady vyšportovaných a vyfešákovaných mladíkov na skvelých bicykloch, ktorí za deň prejdú moje týždenné penzum. Ja som po celoživotnom nešportovaní začal bicyklovať v 65 rokoch, s bicyklom aktuálne vážim 120 kg, tepy srdca mi koriguje pacemaker a ohybnosť kolien zabezpečujú totálne endoprotézy. Za takých podmienok je namieste potešenie už zo samotného faktu, že sa ešte vôbec môžem hýbať, než nezmyselná súťaživosť.

Tento blog má názov Priania, poďakovania a spomienky. Ťažko hľadať spojitosť s oznámením o dosiahnutej okrúhlej vzdialenosti. Ponúka sa spomienka na prvú časť cesty rovníkom.

Bohužiaľ sa neponúka aktuálna fotografia, tak som si musel pomôcť fotografiou z minuloročnej jesene aj keď s tou handričkou na tvári vyzerám skôr, ako motorkár na plochej dráhe.

img_20201117_153304.jpg

 

Striedanie

Ak sa nájde niekto, komu bude smutno za týmto rokom, nech sa pridá k papagájovi z videoklipu. Ten je v predstieraní smútku nenapodobiteľný. Pár minút po jeho uverejnení na Facebooku sa ozval americký majiteľ autorských práv, pridal odkaz na svoju stránku a nechal ma v neistote, či to je už dostatočná  satisfakcia alebo sa bude domáhať aj nejakej ďalšej. Američania majú v rebríčku obľuby súdne spory hneď na druhom mieste a ja nemám najmenší záujem sa na tom podieľať.

Preto som videoklip s nariekajúcim papagájom radšej odstránil.

Ako náhradu premiérovo uverejňujem moje prianie do Nového roku. Dúfam, že v tomto prípade bude autor krásnej fotografie tolerantnejší.

pf-2021.jpg

 

Vianočný darček

Vianočné darčeky bývajú rôzne. Aj ja som počas predvianočnej noci dostal taký. Moju webovú stránku navštívil 900. tisíci návštevník, čím som sa opäť o kúsok priblížil k vytúženému miliónu. Nebudem sa pri tejto príležitosti vytešovať, aký je to úspech, ani vyplakávať nad tým, že návštevníkmi sú zväčša neznámi ľudia a moji blízki si na stránku málokedy nájdu čas, aj keď som ju primárne vytváral pre nich. Zvláštne je, že napriek charakteristickému americkému izolacionizmu je až 11,3 % návštevníkov z USA. Porovnateľnou zvláštnosťou je, že tento príspevok je v raste návštevnosti piatym najúspešnejším. Vysoká návštevnosť je darčekom a darčeky sa nemajú hodnotiť, ale s vďakou prijímať.

 

Vianoce 2020

Keď Karel Kryl predpovedal bratříčkovi, že „tato noc nebude krátká“ netušil, že ani naše spolužitie s vírusom podobným bodliaku tiež nebude krátke. Postupne si zvykáme na to, že už nič nie je také, ako pred zásielkou z Wu-chanu. A zisťujeme, že čím rýchlejšie prehodíme priority správania sa, tým väčšiu nádej získame. Zabudnime na nákupné orgie a pokúsme sa dať Vianociam duchovnejší rozmer. Lebo pri zháňaní darčekov si môžeme priniesť aj jeden neželaný.

vianoce-2020.jpg

 

Meniny 2020

Väčšina ľudí pozná význam výrazu „spomienkový optimizmus“. Počas mojich menín som k nemu pridal ďalší. Môže ísť aj o radosť človeka, na ktorého si počas jeho menín si niekto spomenul. Najmä v dobe, keď väčšina na nič nemá čas, kalendárov je pomenej a tento druh spomienky je už vzácnosťou.

images.jpg

V čase, keď v obchodoch zúri Black Friday, má spomienka väčšiu hodnotu, ako obvyklé zľavy.

Srdečne ďakujem všetkým.

 

Narodeniny 2020

Na akciových trhoch a pri gratuláciách k životným jubileám nie je vhodné znepokojovať sa drobnými poklesmi, pretože dôležitý je iba trend, ak vôbec. Menší počet gratulantov pravdepodobne spôsobilo vyčerpávajúce teplo, trvalo prítomná corona a fakt, že gratulanti starnú so mnou. A tak ma prekvapilo iba to, že väčšina z nich mi praje ďalšie a ďalšie kilometre na bicykli. To aby som sa z neho bál aj zliezť!? Ale na druhej strane nebol problém vybrať ilustračnú fotografiu. Je už rok stará, pretože netrpím selfiefíliou. Samozrejme ďakujem všetkým zúčastneným a chápem ostatných. Nie som o nič lepší.

img_20191025_152838.jpg

 

Veľká noc 2020

Počasie je krásne, magnólia na cyklotrase rozkvitnutá a predsa na tohoročnú Veľkú noc ľudia dlho nezabudnú. Väčšina nútene oželie tradičné návštevy príbuzných, šibači sa budú musieť zrieknuť svojich zábaviek i sprievodnej alkoholovej dotácie. Neprebehne ani súťaž o to, kto koľko vyšibal rúšok. Atmosféra nebude taká jarná, radostná, plná očakávaní, ako po iné roky. Väčšina ľudí už tuší, že to, čo žijeme, nie je žiadna reality show, ale realita tromi generáciami nezažitá. Realita, v ktorej falošné hrdinstvo, ale i neschopnosť budú potrestané. Túto Veľkú noc by mala charakterizovať nádej, že pandémia bude u nás aj naďalej prebiehať znesiteľne a skončí sa dobre. Musíme však pre to niečo spraviť, niečoho sa zriecť a najmä sa vyzbrojiť sa nekonečnou trpezlivosťou.

Prajem všetkým pokojné prežitie sviatočných dní, ktoré (dúfam) nebudú mať podobu priloženého obrázka.

velkonocni-polievaci-verzia-2020.jpg

 

MDŽ 2020

Nie som priateľ starých poriadkov a pochybujem o tom, že ženy 8. marca nostalgicky spomínajú na pripitých, obtlstnutých a upotených straníckych papalášov, ktorí im odovzdávali karafiát a froté uterák. A nie je im ľúto, ani za birkomom, ako pokračovateľom tejto zvrhlej tradície. Pred dvomi rokmi som mal zlý pocit z toho, že si ženy kupovali na MDŽ kytičky, lebo ich manželia asi mali niečo veľmi dôležité na vybavenie. Tento rok som radšej nešiel do Lidlu a iba sledujem, ako ženy gratulujú iným ženám k MDŽ. Je to svet, ktorému stále menej rozumiem. A tak ostáva mojím trvalým prianím, aby sa city k ženám koncentrované do 8. marca, rovnomerne rozložili na obdobie celého roka. Nepridávam obrázok, pretože ruža je častým používaním sprofanovaná a rafflézia je síce najväčším kvetom, ale aj dosť smrdí. Okrem toho žiaden obrázok nenahradí živé kvietky tak, ako žiaden text nenahradí úprimné slová.

 

Nový rok 2020

Moje prianie je určené všetkým návštevníkom mojej webovej stránky, ktorým som ho nemohol doručiť inými komunikačnými kanálmi. A moja vďaka všetkým, ktorých novoročné prianie už ku mne dorazilo.

pf-2020-v.-2.jpg

 

Vianoce 2019

V ranej mladosti som letné prázdniny trávil u starých rodičov pri Banskej Bystrici. Prechádzky v Badínskom pralese patria medzi moje najkrajšie životné spomienky. Na konci svojej životnej púte, s úžasom sledujem, ako skupina neskutočných hajzlov drancuje prírodné zdroje, aby si naplnili svoje krátkodyché, primitívne túžby. Keď sledujem v televízii Matečnej "hospodárov lesa", ako stojac pred spílenými zdravými storočnými jedľami s arogantným priblblým úškľabkom odôvodňujú svoje zločinné skutky, je mi smutno, že deťom a vnúčatám odovzdáme rúbaniská bez zveriny, otrávené vody bez rýb a celebrity bez svedomia.

Prajem Vám nielen šťastné a veselé Vianoce, ale aj zázrak, ktorý tú skazu napraví.

perspektiva-vianoc.jpg

 

Nie je MILAN, ako MILAN

Talianske Miláno sa v origináli nazýva Milan. Ja mám v origináli krstné meno Milan a nikto ma nenazýva Miláno. Včera som mal, ako každoročne meniny, a tí, ktorí ešte majú klasické kalendáre alebo súkromnú databázu mi k nim gratulovali. Pre nich, ale aj pre tých, ktorí zabudli alebo nemohli, som upravil fotografie z internetu, aby som sa od nich odlíšil.

Prajem vám všetko dobré. (28.11.2019)

nie-je-milan-ako-milan.jpg

 

Narodeniny 2019

Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že mám rád humor, vrátane humoru čierneho. Jednu ukážku pripájam a verte, že nemá najmenšiu spojitosť s počtom gratulantov k mojim včerajším narodeninám. Iba sa mi páči tá jej trpká pravdivosť. Moja matka často vravievala „kto si málo neváži, veľa nie je hoden.“ A preto tak, ako po ostatné roky, aj tentoraz srdečná vďaka tým, ktorí mi blahoželali aj tým, ktorí si spomenuli. A tým, ktorí zabudli alebo nemohli patrí moje pochopenie. Opäť ste ma mnohí veľmi potešili. (11.8.2019)

realita.jpg

 

700.000

Pred mnohými rokmi ma zaujal bonmot: V debničke je 24 fliaš piva. Deň má 24 hodín. To nemôže byť náhoda. Podobný pocit som nadobudol, keď počas dnešnej noci počet návštevníkov mojej webovej stránky prekročil číslo 700 tisíc. Nespravil som nič výnimočné a od októbra mi mesačne na stránku prichádza nie 7, ale 12 tisíc návštevníkov. A od toho istého októbra som nefajčiarom (po polstoročí holdovania). To nemôže byť náhoda. Alebo môže?

V každom prípade ďakujem tým tisíckam neznámych, ktorí sa správajú podľa svojich záujmov a potrieb a nie podľa očakávaní iných. (10.6.2019)

 

Veľká noc 2019 

Kradnúť sa nemá. Zákaz kradnutia je dokonca jedným z Božích prikázaní, na ktoré si ani za Boha nevedel spomenúť prezidentský kandidát. Ako nemilitantný ateista nepovažujem vykrádanie seba samého za krádež, takže bez hanby opätovne uverejňujem prianie k Veľkej noci, ktoré som napísal niekedy v minulosti a objavil pri veľkom upratovaní počítača. Veď je aktuálne aj teraz. Tu je:

Na dosah sa priblížili červeno označené dni v kalendári, aj keď nejde o dni víkendové. Prajem Vám, aby ich strávenie korešpondovalo s pekným počasím, ktoré predpovedá Iľko a rosničky. Mužom odporúčam (viď obrázok dole) a prežitie sviatkov bez potreby dávať voľný priechod bičovaniu a vlhčeniu ženských obetí, ktoré doplácajú na pomalší štart do bezpečia. A dámam prajem, aby to s rezignovaným nadhľadom a v zdraví strpeli. Veď je to iba raz do roka, a keď to tých veľkých chlapcov tak baví ...

protiveganska-vianocka.jpg

 

Medzinárodný deň žien

Pred nejakým časom sa niekto začudoval, že medzi priateľmi na Facebooku mám "samé baby". Ja túto "anomáliu" považujem za príjemný benefit. Dnes majú "baby" sviatok a ja im k nemu prajem zdravie, šťastie, lásku spokojnosť a osobitne uznanie. Aby aj v prípade, že ich niekto nelichotivo nazve "babami" mali pocit, že tým iba skrýva city, o ktorých si myslí, že sa nehodia pre predstaviteľa jeho rodu. Pridávam kvietky, ktorými klívia poteší aj viackrát za rok.

klivia.jpg

 

Nový rok 2019

Nemožno odo mňa očakávať, že každý rok budem hýriť novými nápadmi, vymýšľať dômyselné novoročenky a tešiť nimi tých, ktorí sa stále častejšie stretávajú s neosobným "Všetko najlepšie, hlavne zdravíčko". Vzťah medzi prajúcim a príjemcom priania neurčuje kvetnatosť slov ani vynaliezavosť formulácií, ale nádej, že najväčšiu radosť obom urobí, ak sa časť jeho prianí splní. Tak nech sa Vám udeje to najlepšie z možného!

pf-2019.jpg

 

Vianoce 2018

Wirtanenova kométa môže niekomu pripomínať hviezdu nad Betlehemom. Ja viac vnímam, že k nám prilieta raz za 5 rokov a umožňuje nám uvedomiť si, ako sa svet, a v jeho rámci i vnímanie Vianoc, postupne mení. Pochutnávajúc si na sušených jablkách (myslím, že sme ich volali krúžalky), si spomeniem na jablká, ktoré nemal kto pozbierať, pretože desaťtisíce zdravých nezamestnaných sú ochotné zdvihnúť svoj zadok iba po prísľube neprimerane vysokej hodinovej mzdy, úspešne som sa vyhol davom pološialených zákazníkov v obchodných reťazcoch, ktorí si kúpou nepotrebného haraburdia chcú kúpiť pozornosť a vďačnosť tých, na ktorých im počas roka neostával čas. Moje slová nemajú byť kritikou, iba tichým upozornením, že pomaly schádzame z cesty, na ktorej bolo dobre a bezpečne. Takže pekné Vianoce všetkým.

vianocna-kometa.jpg

 

Poďakovanie

meniny.jpg

Bol utorok a mal som meniny. Teda sviatok, ktorý na Západ od nás ani nepoznajú a ktorý aj u nás pomaly upadá do zabudnutia. Facebooky, Instagramy, Twittery a podobné lahôdky vytláčajú klasické kalendáre z nášho života a počet tých, ktorí si pripomenú krstné meno niekoho z blízkych sa pomaly zmenšuje. Aj preto patrí veľká vďaka všetkým, ktorí si na mňa včera spomenuli a dokonca aj tým, ktorí to nedali najavo.

 

Narodeniny 2018

Milí priatelia,

internet a v ňom najmä Facebook mi umožňujú komunikáciu s množstvom ľudí a tiež komunikáciu množstva ľudí so mnou. Ďakujem všetkým, ktorí túto možnosť využili pri mojich včerajších narodeninách. Nezáleží na tom, či ste pritom použili veršovačky, obrázky alebo vlastné slová. Dôležité a potešujúce je iba to, že sa v rôznych miestach a v jednom dni rozsvietili svetielka s odkazom: „Haló, som tu a nie si mi ľahostajný.“ V uháňajúcom čase sa prirodzene zmenšuje okruh blízkych a ich pozornosť má stále väčšiu váhu.

Pridávam fotografiu zo včerajška, na ktorej sa nepodarilo zachytiť radosť z prijímania vašich gratulácií. Ale lepšiu nemám takže naplní aspoň informačnú hodnotu.

Ďakujem vám!

narodeniny-2018.jpg

 

Veľká noc 2018

V tomto roku je počasie mierne retardované a tak magnólia na mojej cyklotrase nerozkvitla a iba opatrne nasadzuje puky.

Napriek tomu Veľká noc prišla aj so svojimi sprievodnými rituálmi. Tak si ju všetci užite spôsobom, ktorý považujete za optimálny. Dievčatá a ženy nebite a ani nepolievajte ľadovou vodou. Nemajú to aj bez toho s nami ľahké.

Ale po desiatich dňoch je všetko také, aké má byť. Dôkaz prikladám.

po-desiatich-dnoch.jpg

 

Medzinárodný deň žien

Všetkým facebookovským priateľkám (a nielen im) dnes prajem, aby ich okrem prvých teplých lúčov slniečka zahriala pri srdci spomienka na to, ako im partner doniesol kvietky aj keď nemali sviatok a nebol ani MDŽ. Aby si už nikdy nemuseli kupovať kvetinky, ako som toho dnes bol svedkom v Lidli.

 

Nový rok 2018

Na Nový rok 2018 som pripravil tri obrázky. Problémy s distribúciou sa mi vyhli iba pri posielaní mailovou poštou. Vo Facebooku som sa pokúsil rozdeliť adresátov do dvoch skupín, ale nezistil som, do akej miery sa mi to podarilo. Moja vďaka patrí autorovi prostriedku, ktorý mi to mal umožniť.

Prvú novoročenku som poslal bývalým spolužiakom zo SPŠCh v Bratislave.

pf-2018-spoluziaci.jpg

Druhá (dúfam) doputovala k mojim cyklistickým priateľom a známym:

pf-2018-bike.jpg

A tretia všetkým ostatným.

pf-2018.jpg

Takže webová stránka bude asi jediným miestom, kde si môže každý overiť rozsah mojich distribučných kiksov.

 

Vianoce 2017

Krúžok na kľúče je skvelý vynález umožňujúci stratiť všetky kľúče naraz. Mail je rovnako skvelý, pretože umožňuje poslať vianočný pozdrav desiatkam adresátov bez toho, aby som mal ešte aj na Silvestra zalepené ústa od oblizovania známok na pohľadnice.

vianoce-2017.jpg

 

Po narodeninách a pred operáciou

Milí priatelia,

nezáleží na tom, či nás spája Facebook, Skype, ČSFD alebo moja webová stránka. Podstatné je, že naše virtuálne spojenia fungujú aj pri rednúcich stretnutiach osobných.

Vaše blahopriania k narodeninám ma potešili a dodali mi optimizmus pred výmenou druhého opotrebovaného kolena, ktorá ma čaká na budúci týždeň. Nepôjde síce o operáciu najvyššieho rangu, ale ani o kozmetický zákrok. Môj obľúbený Vladimír Renčín pred mnohými rokmi nakreslil predstavu takejto operácie a príliš sa od reality neodchýlil.

Priali ste mi k narodeninám a verím, že mi budete priať, aby operácia dobre dopadla, aby moja chôdza už nepripomínala Joffreya de Peyraca a aby sme sa na jar už stretali aj na cyklotrase.

Ďakujem vám!

rencin-operacia.jpg

Veľká noc 2017

Sviatky neobľubujem, súc presvedčený, že sviatočnú náladu je možné zariadiť aj bez ohľadu na údaj kalendára. Veľkonočné sviatky, ako nemilitantný ateista obľubujem najmenej, nechápajúc, prečo sa bičovanie Ježiša na jeho poslednej ceste oslavuje šibaním a oblievaním milovaných osôb. Pričom etanolom posilnení „chlapi“ to robia nesymbolicky.

Napriek môjmu rezervovanému vzťahu k Veľkonočným sviatkom prajem všetkým návštevníkom mojej webovej stránky i profilu na Facebooku, a vlastne všetkým dobrým ľuďom, aby aj tieto sviatky oslávili podľa svojich predstáv a zažili počas nich pocit radosti a uvoľnenia. Ja Veľkonočné sviatky vnímam ako obdobie medzi kvitnutím magnólie a kvitnutím orgovánu popri mojej cyklistickej trase.

velka-noc.jpg

 

500.000!

Tesne pred polnocou dňa 9. marca 2017 zavítal na túto stránku 500 tisíci návštevník. Mám z toho pochopiteľnú radosť, pretože je to nekomerčná stránka a návštevníka môže zaujať iba text (200 tisíc slov) alebo niektoré z takmer 4 tisíc fotografií a kresieb. Podľa webstatdomain jej patrí 83330. miesto vo svete z približne 30 miliónov posudzovaných. Za záujem a priazeň každého z Vás úprimne

ďakujem.

 

Nový rok 2017

pf-2017-ostatni.jpg

pf-2017-spoluziaci.jpg

pf-2017-csfd.jpg

pf-2017-bike.jpg

 

Vianoce 2016

vianoce-2016.jpg

Poďakovanie gratulantom

Milí príbuzní, priatelia, exkolegovia a ďalší

Tak ako je snahou anorektičiek vrátiť sa k svojej pôrodnej váhe, je prirodzenou túžbou seniorov vrátiť sa spomienkami do detstva alebo aspoň do mladosti. Do doby, keď telo bolo funkčné, myseľ jasná, prekvapenia príjemné a očakávania bezhraničné. Nie je to však možné a preto moje poďakovanie patrí Vám, ktorí ste mi k sedemdesiatke priali všetko najlepšie z dostupného.

Oceňujem, že sa nikto nevysmieval z môjho veku, ani nevystatoval svojim, takže nápis nad vchodom do oáz zelene a spomienok („Čo ste vy, boli sme aj my a čo sme my, budete aj vy.“) ostal iba pripomenutím, že okrem spomienok je všetko ostatné pominuteľné.

Poďakovanie dopĺňam fotografiami, z ktorých prvá má asi 69 rokov, druhá zo seniorpasu tri dni. Tie rámcujú môj doterajší život. Tretia je víziou budúcnosti v primeranej farbe.

Ešte raz veľká vďaka za Vaše gratulácie, ktoré potešili mňa a tešia každého v každom veku. (10.8.2016)

 

narodeniny-2016.jpg

 

Spomienka

1955-po-ranach-osudu.jpg

Dnes uplynulo 15 rokov odo dňa, keď nás navždy opustila moja matka, nekonečne obetavý, láskavý a najlepší človek, ktorého som mal šťastie poznať. Na jednej z nemnohých fotografií, ktoré sa zachovali, ma dodnes fascinujú jej krásne, smutné oči a utrápená tvár tridsaťročnej ženy s piatimi deťmi na krku. Možno už iba so štyrmi, pretože práve v tom roku tragicky zomrel môj brat Petrík.

Nezvyknem chodiť na cintorín, keď všetci ostatní, nezvyknem zverejňovať svoje city, ale dnešná spomienka bola silnejšia, ako moje bariéry.

K tejto časti webovej stránky nepovoľujem pridávanie komentárov. Nezniesol by som tárania o nejakom Božom pláne, ktorému nerozumiem. Neverím, že sa s ňou ešte niekedy stretnem, aj keď naše urny budú ležať vedľa seba. Ale verím a viem, že spomienka na ňu je nezmazateľne uložená v mojom srdci i hlave. Že môj život doteraz ovplyvňuje, aj keď už nie je medzi nami. (11.3.2016)

A po ďalších piatich rokoch nepociťujem najmenšiu potrebu zmeniť niečo na napísanom. (11.3.2021)

 

Vianoce 2015 a Nový rok 2016

pf-2016-var.jpg

pf-2016-selfie.jpg

 

Vianoce 2014 a Nový rok 2015

pf-2015.jpg

 

Poďakovanie gratulantom

podakovanie.jpg

11.8.2015

 

Vianoce 2013 a Nový rok 2014

vianoce-2013-a-nr-2014.jpg

Verím, že špecifický prístup k rodinnému rozpočtu vyvolá úsmev na Vašej/Tvojej tvári a prispeje k dobrej nálade pred blížiacimi sa Vianocami. Prajem ich pekné prežitie.

novy-rok-2014.jpg

 

Nový rok 2013

rencin-na-novy-rok.jpg

Ďakujem tým, ktorí ma predbehli v prianiach do roku 2013 a všetkým prajem okrem obligátneho zdravia, šťastia a spokojnosti aj Renčínov slepačí krok, ktorý nemusí byť príliš dlhý, stačí, aby mal správne smerovanie. A teším sa na veľa príjemných stretnutí v Novom roku. Milan

 

Nový rok 2012

novy-rok-2012.jpg

Na prahu nového roka prajem všetkým príbuzným a rodinným známym, priateľom, bývalým kolegom, spolužiakom, ako i ostatným osloveným veľa zdravia, šťastia a pokoja v duši.

Nech rok 2012 patrí medzi Vaše vydarené roky.

Nech v ňom zažijete niečo krásne a neočakávané.

Nech je lepší, ako bol rok 2011 a horší, ako bude rok 2013.

A ak budete mať počas neho nejaké problémy, ktoré sa Vám budú zdať nezvládnuteľné, pozrite si priložený obrázok. Pri pohľade na krásu a nekonečnosť vesmíru si uvedomíte malichernosť toho, čo Vás postihlo.

Milan Zaťko alias juglon alias nascendi

 

Poďakovanie kolegom pri vynútenom ukončení pracovného pomeru

Vážení riaditelia, vedúci a kolegovia (a ich krajšie verzie),

skôr ako mi bude zrušené užívateľské konto Vám chcem oznámiť, že vedenie Spoločnej zdravotnej poisťovne po hlbokej analýze odhalilo moju nadbytočnosť a usúdilo, že ďalšie zotrvanie v nej by bolo mrhaním prostriedkami poistencov. Je mi úprimne ľúto, že s ohľadom na náhlosť uvedeného zistenia a urgentnosť jeho riešenia som nemal možnosť sa s Vami osobne rozlúčiť.

Nakoľko Vás považujem za jedného z nemnohých zamestnancov, ktorých profesionálne i osobnostné kvality som mal možnosť počas svojho 2282 dňového pôsobenia v poisťovni spoznať a oceniť ich, dovoľte mi, aby som sa Vám aspoň touto cestou poďakoval za predchádzajúcu spoluprácu a zaželal Vám pevné zdravie, úspechy v pracovnom a šťastie a spokojnosť v osobnom živote.

Zakončím citátom, ktorý sa mi zdá príhodný napriek tomu, že pochádza z náhrobného kameňa:

"Nesmúťte za mnou. Ja som Vás neopustil. Ja som Vás iba predbehol."

Veľa šťastia (28.9.2007)