Choď na obsah Choď na menu
 


Filmové impresie 2011 - 2022

7. 10. 2011

Chronologicky usporiadané impresie z filmov, ktorým som v databáze ČSFD dal plný počet hviezdičiek a ktoré sú aktuálne zaradené v stovke mojich najobľúbenejších. Ako hrádzu proti grafománii som si na každú vyhradil iba/presne päťdesiat slov.

17.4.2022 Vyšší princip 1960 r: Jiří Krejčík h: František Smolík, Jana Brejchová, Ivan Mistrík, Petr Kostka, Radovan Lukavský, Václav Lohniský, Marie Vášová, Hannjo Hasse

Nie je veľa filmov pozerateľných aj 60 rokov od nakrútenia. Krejčíkov obraz heydrichiády áno. Majstrovsky v ňom skĺbil rodiaci sa krehký cit medzi dvomi mladými ľuďmi, brutálne násilie okupantov a bonzáctvo slabocha na pozadí morálnej sily profesora. Nepoznám lepší československý film. V čase pokračujúcej ruskej agresie dostáva ďalší, všeobecnejší rozmer.

vyssi-princip-1960.jpg

10.3.2022 Poistka smrti 1944 Double Indemnity r: Billy Wilder h: Fred McMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson

Nepredpokladal som, že ma film nakrútený dva roky pred mojím narodením dokáže rovnako zaujať aj pri repríze. Veď nečudo, keď sa k trom sudičkám (McCain, Chandler a Wilder) pridal s výbornou hudbou i Miklós Rósza. To sa to potom hereckej trojici hralo! Len na ten Barbarin účes som si nezvykol.

double-indemnity.jpg

21.12.2021 Wind River 2017 r: Taylor Sheriden h: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene

Wind River nepatrí medzi filmy, na ktoré mám jednoznačný názor. Nakoniec som ho vnímal ako o stret ľudí žijúcich v súlade s prostredím (Indiáni a nájomný stopár) a ľudí, ktorí si svoj štýl života preniesli do rezervácie (agentka FBI a robotníci ropnej spoločnosti). Konflikt rámcoval nekonečný sneh a nádherná hudba.

wind-river.jpg

7.12.2021 Norimberský proces 1961 Judgment at Nurenberg r: Stanley Kramer h: Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark, Marlene Dietrich, Maximilian Schell, Montgomery Clift

Tri hodiny na pripomenutie si 60 rokov starého filmu, ktorý má čo povedať aj súčasníkom, mi vôbec nepripadali dlhé. Až na drobné ústupky vtedajšej atmosfére studenej vojny film disponuje vynikajúcim scenárom, strhujúcim výkonom Maximiliana Schella a ostatných a nastoľuje otázky, ktoré sú stále aktuálne, pretože dodnes nie sú jednoznačne zodpovedané.

judgment-at-nuremberg.jpg

6.10.2021 Zväčšenina 1966 Blow-Up r: Michelangelo Antonioni h: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles, Jane Birkin

Michelangelo Antonioni je jeden z veľkých režisérov, ktorých som nekriticky obdivoval v mladosti, keď klubové filmy boli perlami v socialistickej šedi. Je mnohovrstvový režisér, takže si z jeho filmov môže divák vybrať podľa svojich schopností. Zväčšenina je podľa mňa jeho najlepší film napriek tomu, že obsahuje časti, ktorým dodnes nerozumiem.

blow-up.jpeg

22.9.2021 Chladnokrvne 1967 In Cold Blood *****  r: Richard Brooks h: Robert Blake, Scott Wilson

in-cold-blood.jpg

Bol som presvedčený, že Chladnokrvne opakovane neuvidím. Podarilo sa a ani po rokoch mi nepripadal dlhý a nudný. Je vhodné prečítať si Capoteho predlohu, aby divák docenil koľkými aspektmi zločinu a trestu sa film zaoberá. Porota sa na treste dohodla za 40 minút, na exekúciu sa bohužiaľ čakalo päť rokov.

17.9.2021 Najvyššia ponuka 2013 La migliore offerta r: Giuseppe Tornatore h: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland

la-migliore-offerta.jpg

Premiérové zhliadnutie filmu ma ohromilo, pretože som si nevšimol, že jedným zo žánrov je krimi, takže rozuzlenie príbehu ma zastihlo nepripraveného. Tornatore, ktorému skvele sekundujú Morricone a Rush, vytvára na pozadí jednoduchého deja s nevšednými postavami atmosféru, v ktorej dve hodiny utečú ako voda a divákovi doprajú výnimočný emocionálny zážitok.

4.9.2021 Mlčanie jahniat 1991 The Silence of the Lambs r: Jonathan Demme h: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine

the-silence-of-he-lambs.jpg

Nebolo pre mňa problémom vybrať z troch tisícoviek stovku najobľúbenejších. Desiatku špičkových som vyberal ťažšie. Ale označiť niektorý film za absolútne najlepší som sa neodvážil, i keď viem, že Mlčanie jahniat by prvej trojke nechýbalo. Považujem ho za dokonalý film, ktorý nedokážem ignorovať, keď beží na niektorom z TV kanálov.

3.9.2021 Čas prebudenia 1990 Awakenings r: Penny Marshall h: Robert De Niro, Robin Williams

awakenings.jpg

Aj dobrí a odborne erudovaní ľudia sa niekedy sa musia vážne zamyslieť nad právom niekomu niečo poskytnúť a po čase mu to odobrať. Aj keď k tomu odobraniu bez prispenia darcu. Či chvíľa precitnutia a návratu k normálnemu životu stojí za depresiu, ktorá nasleduje a o ktorej našťastie nič nevieme.

1.9.2021 Čakaj, kým sa zotmie 1967 Wait Until Dark r: Terence Young h: Audrey Hepburn, Alan Arkin, Richard Crenna

wait-until-dark.jpeg

Impresie pripúšťajú vyšší podiel emócií oproti komentárom a recenziám. Čakaj, kým sa zotmie je príkladom tohto rozdielu. Už nikdy sa nezopakuje silný zážitok, ktorý som mal pri prvom zhliadnutí. Nedostatky sa začali vynárať až pri opakovaniach. Napriek tomu film ostáva v Top 100, pretože suchopárne, neosobné hodnotenia nechávam na profesionálov.

9.1.2020 Spotlight 2015 r: Tom McCarthy h: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber

spotlight.jpg

Neriešim otázku, či je tento film dokonalý z filmárskeho hľadiska, pretože je dokonalý svojim poslaním a varovaním. Zistenie, že štátnym orgánom ide iba o moc a peniaze je hrozné. Hroznejšie však je, ak cirkev, prezentujúca sa ako etalón mravnosti zakrýva zvrhlosti svojich členov voči nevinným deťom, ktoré im bezmedzne verili.

9.10.2019 Čata 1986 Platoon r: Oliver Stone h: Tom Berenger, Wilem Dafoe, Charlie Sheen, Johnny Depp

platoon.jpg

Oliver Stone nakrútil množstvo výborných filmov a Čata patrí k najlepším. Jeho prostredníctvom sa ocitáme vo vietnamskej džungli plnej nebezpečenstiev a potrieb neodkladných rozhodnutí. Je to iné ako pohľad na mapu, či z helikoptéry. Je dobré, že film bol nakrútený. Bez neho by obraz o vojne vo Vietname nebol úplný.

18.11.2018 Poklad na Sierra Madre 1948 The Treasure of the Sierra Madre r: John Huston h: Humprey Bogart, Walter Hudson, Tim Holt 

treasure-of-the-sierra-madre--the.jpg

Je nepochopiteľné ak sa človeku, ktorý pred pár mesiacmi dokázal vyžobrať najviac dolár-dva denne, po desiatich mesiacoch máli 35 tisícový podiel na vyťaženom zlate a je ochotný vykonať čokoľvek, aby sa zmocnil podielov svojich kamarátov, s ktorými toto bohatstvo získal. Nepochopiteľné, a napriek tomu sa podobné príbehy odohrávajú aj dnes.

2.10.2018 Onibaba 1964 r: Kaneto Šindó h: Nobuko Otowa, Džicuko Jošimura, Kei Sató, Taidži Tonojama

onibaba.jpg

Mysteriózny film z japonského stredoveku ma dnes uchvátil rovnako, ako pred päťdesiatimi rokmi. Dlhotrvajúce boje medzi jednotlivými feudálmi vyvolali hladomor a ľudia sa začali k sebe správať horšie, ako zvieratá v džungli. Kaneto Šindóovi stačilo neustále sa vlniace tŕstie, niekoľko hercov a znepokojujúca hudba na to, aby vytvoril nezabudnuteľné dielo.

8.6.2018 Případ Sloane 2016 Miss Sloane r: John Madden h: Jessica Chastain

miss-sloane.jpg

Famózny výkon Jessicy Chastain, presné dialógy a skvelá réžia mi poskytli pri sledovaní tohto filmu výnimočný zážitok. Aj keď som videl množstvo filmov, ktoré nazerajú pod pokrievku americkej politiky na najvyšších poschodiach moci, tento si budem pamätať hodne dlho. Asi preto, lobizmus je u nás vnímaný takmer ako infekčná choroba.

5.6.2018 Smrť v priamom prenose 1980 La Mort en direct r: Bertrand Tavernier h: Romy Schneider, Harvey Keitel, Max von Sydow

la-mort-en-direct.jpg

Je iba niekoľko filmov, ktoré som videl pred desiatkami rokov a ich opakované sledovanie v súčasnosti mi potvrdilo pôvodný zážitok. Patrí medzi ne Smrť v priamom prenose. Film námetom vizionársky, obsadený špičkovými hercami, film, varujúci pred prílišnou ústretovosťou k divákom televízie, ktorých potreba vzrušenia ignoruje cenu, za ich zážitok zaplatenú.

18.3.2018 Carlitova cesta 1993 Carlito's Way r: Brian De Palma h: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller, Luis Guzmán

carlito-s-way.jpg

Zločincov starej školy je ľahké rozoznať od novších, pretože tí už stratili aj posledné zvyšky zločineckej cti. Tej cti, ktorá je pre Carlita viac, ako jeho láska ku Gail a núti ho zapojiť sa „ešte naposledy“ do riskantnej akcie. Namiesto vysneného úteku končí už na jeho začiatku v kaluži krvi.

12.3.2018 Všetko o Eve 1950 All About Eve r: Joseph L. Mankiewicz h: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Hugh Marlowe, Gary Merrill, Celeste Holm, Marilyn Monroe, Thelma Ritter

all-about-eve.jpg

Príbehy starnúcich filmových hviezd, ako Wilderov Sunset Bouleward, sú príbehmi z odvrátenej strany Hollywoodu. Všetko o Eve je filmom, v ktorom vychádzajúca hviezda stúpa na úkor zapadajúcej. A keď v ňom hrá Bette Davis, disponuje starostlivo napísaným scenárom a skvelými dialógmi, potom sa nikto nemôže čudovať, že získal šesť Oscarov.

17.2.2018 Základný inštinkt 1992 Basic Instinct r: Paul Verhoeven h: Michael Douglas, Sharon Stone, George Dzundza, Jeanne Tripplehorn

basic-instinct.jpg

Veľmi dobrý scenár, erotika i napätie. Pridajte k tomu veľmi dobrý casting a herecké výkony a výsledkom nemôže byť nič iné, ako veľmi dobrý film. Ja ho za veľmi dobrý film považujem, aj keď je dosť tých, ktorým stačí jedna scéna, pokúšajú sa ho vykladať alebo v ňom hľadajú nedostatky.

15.2.2018 Becket 1964 r: Peter Glenville h: Richard Burton, Peter O´Toole

becket.jpg

Cirkevná a svetská moc si v boji o peniaze, majetky a vplyv konkurujú viac ako tisíc rokov. Pokus Henricha II. spojiť funkciu kráľovského sekretára s funkciou canterburského arcibiskupa narazil na Becketov zmysel pre česť a musel byť zlikvidovaný násilím. Glenvillov film o udalostiach spred 1000 rokov je aktuálny aj dnes.

15.2.2018 Prežiť si svoje peklo 1977 Á chacun son enfer r: André Cayatte h: Annie Girardot, Hardy Krüger

a-chacun-son-enfer.jpg

Pretože sa považujem za spoločenského a prajného človeka, tak ma mrzí, keď silné filmové zážitky zdieľam s relatívne malou skupinou filmových fanúšikov. Takýto pocit mám po opakovanom pozretí vynikajúceho a prehliadaného Cayattovho filmu Prežiť si svoje peklo. Osobitne preto, že Annie Girardot verím, že vo filme nehrala, ale ho prežívala.

13.2.2018 Stalo sa za bieleho dňa 1958 Es geschah am hellichten Tag r: Ladislao Vajda h: Heinz Rühmann, Gert Fröbe, Michel Simon

es-geschah-am-hellichten-tag.jpg

Vezmite z Dürrenmattovej Prísahy malé dievčatko, penzionovaného komisára a tajomného pomstiteľa. Zamiešajte tieto ingrediencie do švajčiarskej čokolády, vytvarujte z nich čokoládových ježkov, pre Ladislao Vajdu pripravte Heinza Rühmanna, Gerta Fröbeho a Michela Simona a máte z toho napínavý a zaujímavý film, ktorý je pozerateľný aj 60 rokov po jeho nakrútení.

11.2.2018 Co se vlastně stalo s Baby Jane? 1962 What Ever Happened to Baby Jane? r: Robert Aldrich h: Bette Davis, Joan Crawford

what-ever-happened-to-baby-jane.jpg

Dve starnúce sestry v jednom dome na predmestí Los Angeles. Jednej skončila sláva už v detskom veku, kedy bola Baby Jane, druhej slávu prerušila dopravná nehoda. Obe žijú spomienkami, obe sa navzájom potrebujú, obe vnímajú svoju sestru ako prekážku. A je z toho dvojhodinová dráma s fascinujúcimi hereckými výkonmi oboch.

25.8.2017 Nebo a peklo 1963 Tengoku to jigoku r: Akira Kurosawa h: Toširó Mifune

tengoku-to-jiguku.jpg

Jeden zo samozvaných japonských Jánošíkov unesie nesprávnu obeť a namiesto bežnej kriminálky sa začína odvíjať plnokrvný psychologický thriller, v ktorom zachovanie si tváre má hodnotu 30 mil. jenov. Kurosawa s Mifunem a Satóom dokázali opustiť rámec samurajských filmov a vytvoriť strhujúce dielo, ktoré má čo povedať aj po 50 rokoch.

31.7.2017 Prvý kontakt 2016 Arrival r: Denis Villeneuve h: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

arrival.jpg

Sú filmy, ktoré diváka ohromia. Arrival ohromil minimálne mňa. Nielen preto, že žánru sci-fi sa vo filme nedarí, ale najmä preto, že som si nedostatočne uvedomoval komunikačnú priepasť medzi civilizáciami. Nedokážeme komunikovať so zvieratami, dokonca ani medzi sebou a ostáva iba nádej, že vyspelejší mimozemšťania nájdu cestu skôr, ako my.

1.11.2015 Prameň panny 1960 Jungfrukällan r: Ingmar Bergman h: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Gunnel Lindblom

Obrázok

Nepokladám za významné, že príbeh je zasadený do 13. storočia, ani že film bol nakrútený pred 55 rokmi. Za významné pokladám, že film osloví aj súčasného diváka, že sa zaoberá zločinom a trestom, vzťahom k Bohu a právom potrestať zločin. Má rozmery antickej tragédie, úžasnú atmosféru a vynikajúce herecké výkony.
2.10.2015 Krstný otec II 1974 Godfather: Part II, The r: Francis Ford Coppola h: Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, Robert De Niro, John Cazale

Obrázok

Tri časti Krstného otca sa tešia veľkej obľube divákov, akademikov udeľujúcich Oscary i zostavovateľov ankiet. Ja som v Krstnom otcovi videl najmä relativizáciu zločinov mafie a jej vplyvu na život. Až po opakovaných projekciách som si uvedomil, že je to povrchný pohľad a Puzo v skutočnosti odhaľuje pravú tvár „rodín“.
2.9.2015 Svetlá veľkomesta 1931 City Lights r: Charles Chaplin h: Charles Chaplin, Virginia Cherrill

Obrázok

Svetlá veľkomesta sú pre mňa nezabudnuteľným filmom bez ohľadu na názory ostatných. Nikde inde som nevidel také suverénne kĺzanie sa po hrane medzi gýčom a umením. A málokde som mal možnosť baviť sa na takej spŕške originálnych, vynikajúco predvedených gagov. Pridávam hudbu a majstrovský záver a nie je čo riešiť.
31.8.2015 Kid 1921 The Kid r: Charles Chaplin h: Charles Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan

Obrázok

Už prvý dlhometrážny film, ktorým sa Chaplin odpútal od grotesiek, znamenal zásah do čierneho. Využil v ňom skúsenosti z detstva prežitého v chudobných častiach Londýna. Zriedkakedy mám príležitosť ho vidieť znova, ale po každý krát vnímam majstrovstvo Chaplina rovnako, ako keď som ho videl pred vyše päťdesiatimi rokmi prvý raz.
17.3.2015 Hon 2012 Jagten r: Thomas Vinterberg h: Mads Mikkelsen

jagten.jpg

Filmov o tom, ako malá porucha (napríklad detská lož) začne žiť svojim vlastným životom a v priaznivých podmienkach hlúpej, nenávistnej a závistlivej komunity nachádza priaznivé podmienky na svoj nekontrolovaný rast. Škandinávcom je vlastná schopnosť uchopiť takúto tému a zobraziť ju v mrazivej podobe, ktorá divákovi nedá pri sledovaní filmu dýchať.

31.12.2014 Frigo na mašine 1926 The General r: Buster Keaton, Clyde Bruckman h: Buster Keaton, Marion Mack

Obrázok

Dávno sú preč časy, keď sme chodievali do kina na nemé grotesky s „Čaplinom“, Frigom, Lupinom a plejádou ďalších. Patrili do nášho života a ostali v ňom vďaka filmom, ako je Frigo na mašine. Tie si vyžadovali riadnu dávku kumštu, ale ním Buster Keaton prekypoval a tak baví divákov dodnes.
24.12.2014 Snehulienka a sedem trpaslíkov 1937 Snow White and the Seven Dwarfs r: David Hand h: Roy Atwell a ďalší neznámi herci

Obrázok

Klasická rozprávka bratov Grimmovcov sa dočkala množstva interpretácií a výtvarných modifikácií. Ja ostávam naďalej nadchnutý touto Disneyovskou verziou. Nie preto, že bola prvá, nie preto, že bola v čase svojho vzniku a mnoho rokov po ňom mimoriadne úspešná a slávna, ale preto, že namiesto hororového ladenia akcentovala krásu a vtip.
7.6.2014 Meno ruže 1986 Der Name der Rose r: Jean-Jacques Annaud h: Sean Connery, Christian Slater, Michael Lonsdale, F. Murray Abraham, Ron Pearlman
der-name-der-rose.jpg

Boli doby, keď kresťanov hádzali šelmám, aby pobavili prostý ľud. Neskôr doby, keď cirkev hromadila majetky a upaľovala čarodejnice, aby prostý ľud udržala v pokore a strachu. Františkáni s Williamom of Baskerville proti tomu veľa nezmohli. O tom je tento mimoriadny a aktuálny film, lebo rozdiel je iba v neupaľovaní.

29.3.2014 Občan Kane 1941 Citizen Kane r: Orson Welles h: Orson Welles, Joseph Cotten

Obrázok

Strhujúci príbeh vzostupu a pádu tlačového magnáta, ktorý si myslel, že jeho vôľa, energia a peniaze zmôžu všetko, na čo si len pomyslí. Zostalo po ňom iba nedokončené sídlo a nerozlúštené slovo „rosebud“. Nezabudnem na prekvapené tváre amerických sprievodcov, keď som v Kalifornii spoznal sídlo Randolpha Hearsta, predobrazu Občana Kanea.
2.11.2013 Obchod na korze 1965 r: Ján Kadár, Elmar Klos h: Ida Kaminska, Jozef Kroner, Hana Slivková, František Zvarík

Obrázok

Filmové reflexie hanebného obdobia našich dejín, v ktorom zopár chytrákov využilo príležitosť dostať sa k majetkom, ktoré nemali šancu nadobudnúť poctivo. Príbeh, ktorý sa odohral už predtým a bude sa odohrávať aj v budúcnosti. Príbeh z obludnej doby, v ktorej sa lámali charaktery, geniálne stvárnili Ida Kaminska a Jozef Kroner.
27.3.2013 Mačka na rozpálenej plechovej streche 1958 Cat on a Hot Tin Roof r: Richard Brooks h: Elizabeth Taylor, Paul Newman, Burl Ives

Obrázok

Paul Newman sa v dvoch filmoch uviedol ako alkoholik (Frajer Luke a v tomto). V oboch podal neskutočne dobrý výkon a bol nominovaný na Oscara. Ani za jeden ho nedostal (ani členstvo v Americkej filmovej akadémii nezaručuje absenciu hlupákov). Fascinujúci Paul Newman, krásna Elizabeth Taylor, skvelý príbeh – čo chcieť viac?
9.3.2013 Frajer Luke 1967 Cool Hand Luke r: Stuart Rosenberg h: Paul Newman, George Kennedy, Jo Van Fleet

Obrázok

Filmov z väzenského prostredia je veľmi veľa. Niektoré aj obľúbenejšie. Ale pre mňa ostane Frajer Luke stále tým najlepším. Pretože nie je iba o väzňoch a ich dozorcoch, on je aj o slobode a frajerine. A úprimne mi je ľúto ľudí, ktorí si z neho zapamätajú iba tých 50 vajec.
25.2.2013 Na východ od raja 1955 East of Eden r: Elia Kazan h: James Dean, Julie Harris, Jo Van Fleet

Obrázok

Nie je možné 600 stranový román pretlmočiť do 115 minútového filmu. Dokonca ani jeho polovicu. Ale Elia Kazanovi sa napriek tomu podarilo preniesť aspoň atmosféru, ktorá dýcha zo Steinbeckovho románu. Výdatne mu pritom pomohol James Dean vo svojej presvedčivej úlohe a tiež nepríťažlivá a napriek tomu veľmi sympatická Julie Harris.
13.1.2013 Ucho 1970 r: Karel Kachyňa h: Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová, Jiří Císler

Obrázok

Meno Jana Procházku stavalo do pozoru všetkých cenzorov v štáte. Nemožno sa čudovať, že Ucho ležalo 30 rokov na dne trezoru, skôr tomu, že sa ho vôbec podarilo nakrútiť. Je to depresívny film, v ktorom nepoteší ani to, že špehovanie a udávanie neobišlo aparátnikov a nikto si nebol istý ničím.
19.7.2012 Smrt si říká Engelchen 1963 r: Ján Kadár, Elmar Klos h: Jan Kačer, Eva Poláková, Martin Růžek, Otto Lackovič

Obrázok

Kadárovi a Klosovi sa nejakým zázrakom podarilo učičíkať všetky schvaľovacie komisie a nakrútiť podľa Mňačkovej predlohy film, ktorý necelých dvadsať rokov po vojne zbavuje partizánov, miestnych obyvateľov a Nemcov tradičných mýtov a predsudkov. Okrem príbehu bol zvládnutý aj z filmárskej stránky (réžia, kamera, hudba, herecké výkony). Nečudo, že neostal zabudnutý.
7.7.2012 Modrý zamat 1986 Blue Velvet r: David Lynch h: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dern

Obrázok

Úvodná pieseň Bobbyho Vintona je prvým aj posledným momentom, počas ktorého necítite temnú atmosféru, neodhalené tajomstvo a všadeprítomné napätie. David Lynch a Dennis Hopper vám veľmi rýchlo dokážu, že sú vo svojom remesle majstrami. A naivná snaha mladého Beaumonta o rozmotanie klbka tajomstiev napätie iba stupňuje. Než príde milosrdný koniec.
18.6.2012 Matrix 1999 r: Lana Wachowski, Andy Wachowski h: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Obrázok

V Matrixe nie sú vesmírne príšery, ani cesty nekonečným priestorom a znázorňovaná budúcnosť je pomerne neďaleká. Napriek tomu ide o prelomový film žánru sci-fi. Je život, ktorý žijeme a svet, v ktorom ho žijeme skutočný alebo je výtvorom civilizácie, či počítača, ktoré nás ovládajú? To je, o čo tu beží.
17.6.2012 Hombre 1967 r: Martin Ritt h: Paul Newman, Frederick March, Diane Cilento, Martin Balsam

Obrázok

Okolo spreneverených peňazí z indiánskej rezervácie sa odvíja komorný príbeh, ktorý nevnímam ako western, ale ako konfrontáciu kresťanských hodnôt s realitou Ameriky na konci 19. storočia. Charizmatický Paul Newman spravil z neho pre mňa nezabudnuteľnú záležitosť. Ako je Jack Russell plemenom skvelého psa, tak je John Russell menom skvelého človeka.
28.5.2012 Pahorok 1965 r: Sidney Lumet h: Sean Connery, Harry Andrews, Ian Hendry, Michael Redgrave

Obrázok

Vojenská väznica kdesi v Afrike. Neľútostné lúče slnka, všadeprítomný prach, pot vojenských previnilcov a strojovo pôsobiaci dozorcovia, so sklonmi k sadizmu. A v strede tábora mohutný kopec z piesku, ktorého jediným zmyslom je premeniť väzňov na bezduchých poslušných robotov. S päticou väzňov a komplikáciami po ich príchode však nikto nerátal.
9.3.2012 Amadeus 1984 r: Miloš Forman h: F. Murray Abrahams, Tom Hulce, Elizabeth Berridge

Obrázok

Krásne exteriéry starej Prahy, nápadité kostýmy Theodora Pištěka, všetko vidiaca kamera Miroslava Ondříčka, neamerické vnímanie Mozartovej doby Milošom Formanom a dobrý výber neopozeraných hercov vytvorili ideálne prostredie pre nádhernú Mozartovu hudbu a nadčasový príbeh o konflikte geniality s priemernosťou, v ktorom napriek našim túžbam a očakávaniam tá priemernosť víťazí častejšie.
1.3.2012 Vtedy v Amerike 1984 Once Upon a Time in America r: Sergio Leone h: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Treat Williams, Joe Pesci, Danny Aiello, William Forsythe

Obrázok

Sergio Leone s prispením Ennia Morriconeho a osvedčených hercov si splnil dlhoročný sen a nakrútil svoje životné dielo. Po sne prišla producentsko-distribútorská realita, ktorá zo šesťhodinového diela vyrobila dvojhodinového mrzáčika. Preto som aj pri sledovaní rozšírenej štvorhodinovej verzie mal pocit, ako pri čítaní knihy, z ktorej niekto vytrhol tretinu listov.
26.1.2012 J.F.K. 1991 JFK r: Oliver Stone h: Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Jack Lemmon, Joe Pesci

Obrázok

Môj rovesník, Oliver Stone, nakrútil strhujúcu drámu s vlastným pohľadom na atentát na J.F. Kennedyho, po ktorom už mnohé nebolo, ako predtým. Film dostal dvoch Oscarov, na jeho adresu sa napísalo veľa uznanlivých slov a v mojej pamäti nadlho utkvela brilantná záverečná reč Jima Garrisona pred súdom v Los Angeles.
31.12.2011 Prázdniny v Ríme 1953 Roman Holiday r: William Wyler h: Gregory Peck, Audrey Hepburn

Obrázok

Prázdniny v Ríme už takmer 60 rokov očarúvajú divákov rôznych vekových kategórií. Sú veľmi príjemnou rozprávkou pre dospelých, ktorá naplní potrebu úniku z reality, ktorej občas prepadne každý. A pokiaľ je tou filmovou rozprávkovou princeznou rozkošne krásna Audrey Hepburn a princom šľachetný Gregory Peck, naozaj si netreba priať nič viac.
30.12.2011 Happy end 1967 r: Oldřich Lipský h: Vladimír Lipský, Jaroslava Obermeierová, Josef Abrhám, Bohuš Záhorský, Stella Zázvorková

Obrázok

Aj rozmaznaný filmový divák bude po skončení Happy endu spokojný. Na jeho začiatku totiž stál geniálny nápad – nakrútiť film, ktorého príbeh začína koncom a postupne sa odvíja až k začiatku. Nápad by však ostal iba nápadom, ak by sa ho neujal Oldřich Lipský a nespravil z neho aj vynikajúci film.
16.10.2011 Madisonské mosty 1995 The Bridges of Madison County r: Clint Eastwood h: Clint Eastwood, Meryl Streep

Obrázok

Madisonské mosty sú príbehom náhodného stretnutia a vzplanutia lásky medzi fotografom Robertom a farmárkou Francescou, ktorí prežili spolu štyri dni a s ich príbehom ukrytým pred svetom na dne zamknutej truhlice sa zoznámili až prekvapené Francescine deti. Film osloví najmä tých, ktorí podobný príbeh zažili alebo by ho zažiť chceli.
17.9.2011 West Side Story 1961 r: Jerome Robbins, Robert Wise h: Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris

Obrázok

Vďaka MGM som si mohol moju srdcovku pozrieť aj 50 rokov od premiéry. Stále s obrovským zážitkom napriek tomu, že ju poznám takmer naspamäť. Agresívne i nežné melódie majstra Bernsteina, vynikajúci herci, objavná a často napodobovaná choreografia zabezpečujú West Side Story trvalé miesto v desiatke mojich najobľúbenejších filmov všetkých čias.
23.8.2011 Kto sa bojí Wirgínie Woolfovej? 1966 Who's Afraid of Virginia Woolf? r: Mike Nichols h: Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal, Sandy Dennis

Obrázok

Táto filmová dráma sa nehodí k príjemne strávenému sobotnému popoludniu. Je drámou v pravom slova zmysle. Odkrýva nepoznané zákutia ľudskej duše i neskutočné peripetie vzťahov, ktoré pred rokmi vyzerali úplne inak. Je potrebné nájsť si naň čas i náladu. Potom vás odmení silným zážitkom, aký po rokoch doprial aj mne.
12.4.2011 Rómeo a Júlia 1968 Romeo and Juliet r: Franco Zeffirelli h: Leonard Whiting, Olivia Hussey, John McEnery, Michael York

Obrázok

Kedysi bolo v škole povinné čítanie. Pri dnešnej averzii k čítaniu by mal tento film patriť do povinného pozerania. Minimálne preto, aby postava Rómea nebola spájaná s Leonardom DiCapriom v modernizovanej verzii. Pretože Zeffirelli sa k autorovi priblížil na dosah ruky. A pre mňa bolo sviatkom vidieť opätovne tento klenot.
2.4.2011 Dobrý Will Hunting 1997 Good Will Hunting r: Gus Van Sant h: Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck, Stellan Skarsgard

Obrázok

Will nemá problém vyriešiť zložité matematické úlohy, vecne diskutovať o ekonomike, riešiť zadania z organickej chémie, ale tiež zapájať sa do bitiek a hodiny tráviť s kamarátmi v krčmách. Plytvanie s talentom vyvoláva u jedných tiché zúfalstvo u iných nechápajúci údiv. Will je totiž ťažkým orieškom predovšetkým pre seba samého.
3.1.2011 Postřižiny 1980 r: Jiří Menzel h: Magda Vášáryová, Jiří Schmitzer, Jaromír Hanzlík, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek

Obrázok

Jiřímu Menzlovi sa nevydarili všetky adaptácie Hrabala. Túto považujem za jednu z najlepších. Herecké výkony, vrátane tých epizódnych, sú dokonalé. Zábery Magdy Vášáryovej, ako si slastne vychutnáva zabíjačkové dobroty a zapíja ich pivom, by mohli využívať pri terapii nechutenstva. A pri Hanzlíkovi, postupne likvidujúcom stredného Hrušínského, mávam nezvládnuteľné záchvaty smiechu.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mačka na rozpalenej horúcej streche

(ELENKA, 21. 10. 2013 7:14)

najkvalitnejší americký film s vynikajúcim dejom a hereckým obsadením