Choď na obsah Choď na menu
 


Z posledných slov Braňa Bezáka

6. 4. 2023

brano-bezak.jpg

 

Dominika Cibulková počas pandémie obišla pravidlá očkovania.
Štefan Holý počas pandémie obišiel pravidlá cestovania do zahraničia.
Tenistka sa verejne ospravedlnila a išla pomáhať s testovaním.
Vicepremiér sa za nič neospravedlnil a išiel znova do Británie.
Dominika Cibulková je naša tenistka.
Štefan Holý je náš človek.

 

Napríklad neonacisti urobia výstup na nesprávny Kriváň alebo maďarskí poslanci si odhlasujú zákaz spievania maďarskej hymny.
Predseda vlády sa verejne sťažuje, že by vedel dať veci do poriadku, ale nemôže, lebo je len predseda vlády.
Konzervatívny summit otváral predseda Národnej rady, ktorý nevidí rozdiel medzi rodinou a háremom.
Slovensko je z tohto hľadiska krajina neobmedzených možností.

 

Keby mala aktuálna vládna koalícia na starosti pôrod, tak by to vyzeralo asi takto:
„Á, už je vonku hlavička, počkajte, mamička, ideme sa s kolegami dohodnúť, ako ďalej,“ povie Andrej Danko.
„Tak keby bolo na mne, ja by som som ho porodil celé, ale viete, ja som len sekundár,“ ospravedlní sa kričiacej mamičke Béla Bugár.
„A nevreštite mi tu. Keby ma urobili primárom, už to máme za sebou,“ zahromží Fico a buchne dverami.

 

Vždy, keď počujem o hľadaní novej 76, napadne mi scéna zo Simpsonovcov.
Homer zapája načierno káblovku. V otvorenej skrinke vidí modrý a červený kábel. Keď sa skrutkovačom dotkne červeného, dostane elektrickú ranu. Tak skúsi modrý. Opäť rana. Sekundu v pomykove váha a potom rozhodne vyhlási:
„Tak skúsim znova ten červený.”

 

Hovorili, že vojna nebude.
Hovorili, že Ukrajinci nemajú šancu.
Hovorili, že dodávky zbraní Putin zničí ešte po ceste.
Hovorili, že zamrzneme a budeme hladovať.
Hovorili, že bude mobilizácia.
A chcú, aby sme im verili, keď hovoria, že chcú mier.

 

Keď Eduard Heger povie, že je pripravený rokovať, chytajú ma podobné tiky, ako keď Igor Matovič povie, že má nápad.

 

Borisko je nahnevaný, že mu zničili z piesku utľapkané nájomné byty a polámali (re)formičky verejného obstarávania aj stavebného konania. Z pomsty teda roztrhá mapu, ktorú do škôlky doniesla teta Kolíková, a rozmláti novú lekárničku od uja Lengvarského. A pán učiteľ Heger pri pohľade na tú spúšť len povie, že verí, že sa Borisko polepší.

 

Bývalý dekan Prírodovedeckej fakulty UK Milan Trizna bol prichytený pri preberaní úplatku a následne sa priznal.
Tu vidno rozdiel medzi politikmi a vedcami.
Vedec, keď vidí solídny dôkaz, vie, že je hypotéza potvrdená.

 

Náckovia prichádzajú s náckovskými návrhmi, konzervatívci s konzervatívnymi a návrhy liberálov bývajú liberálne.
Obyčajní ľudia sa zase snažia u svojich priaznivcov osloviť to obyčajné a ľudské. V prípade návrhu na zmrazenie platov poslancov a prezidentky to je, napríklad, obyčajná ľudská závisť.

 

Keďže sa zdá, že predseda vlády nie celkom rozumie tomu, čo sa aktuálne deje, mám pre jeho poradcov jeden tip.
Skúste mu v pracovni, keď sa zotmie, zablikať svetlom, prípadne povykladať stoličky.
Ako človek so skúsenosťami z distribúcie alkoholu by mohol pochopiť, že to znamená záverečnú.

 

Životopis Ľudovíta Ódora aj necelých 40 minút, ktoré som s ním mal možnosť stráviť v rozhovore o jeho skvelej knihe, ma presviedčajú, že budeme mať dobrého premiéra.
Ale vzhľadom na kontext som z tých vĺn nadšenia trochu nesvoj.
Pripomínajú mi gratulácie človeku po havárii k jeho špičkovej protéze.

 

Nečudujem sa Ficovmu presvedčeniu, že svet ovládajú mimovládky. Možno hovorí z vlastnej skúsenosti.
Veď podľa výpovede Petra Tótha bol predseda Smeru hlavným predstaviteľom mimovládnej organizácie, ktorá sa stretávala na privátnom poschodí hotela Hilton a odtiaľ riadila republiku.
A tiež by bolo pochopiteľné, keby sa človeku vo Ficovom veku už trošku plietli maďarské mená. Možno vždy, keď povie Soros, myslí Bödör.

 

Pre Roberta Fica, ktorý je zhrozený z toho, že predseda Sasky vyzýva žúrujúcu partičku, aby išla vypiť bar, tu mám jeden citát z výbornej knihy Rada Baťa Hrobári slovenskej politiky. O predsedovi Smeru tam píše aj toto: „Pamätám si deň, keď nám šokovaný prezident Kiska referoval, že premiér si na stretnutí na raňajky šupol šesť koňakov.“

 

Dezinformátori z povolania aj tí, ktorí to majú len ako hobby, šírili, že sa na nás z Ukrajiny valí radiácia.
Nebolo to klamstvo, hoax, dezinformácia ani falošná správa. Bola to poplašná správa, a na tú máme v našom trestnom zákone paragraf.
Aj by som Generálneho prokurátora vyzval, aby v súvislosti s tým konal.
Lenže potom, čo Rusom s chuťou skonzumoval nezmysel o zničenom ruskom vojenskom cintoríne, sa dá očakávať, že jeho reakciou by teraz bola tlačovka v plynovej maske a igelitovom obleku.

 

Nie celkom rozumiem všetečným otázkam, prečo na turisticky príťažlivé zahraničné stretnutia Medziparlamentnej únie chodí práve nevlastný brat predsedu parlamentu.
Na všetky podobné otázky predsa Boris Kollár raz a navždy odpovedal už v novembri 2015, keď zakladal svoju politickú stranu a nazval ju Sme rodina.

 

Neviem, aké politické dedičstvo chcel po sebe zanechať Eduard Heger, ale je takmer isté, že ešte dlho po tom, ako sa vytratí z politického života, si budeme pamätať jeho reakciu na správu, že nemocnicu Rázsochy nepostavíme z plánu obnovy.
Veta: "Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu," svojou bezobsažnosťou dokonale vystihuje pôsobenie predsedu Demokratov v slovenskej politike.
A som si takmer istý, že ju bude môcť použiť aj ráno po volebnej noci.

 

Nepochybne platí banálne tvrdenie, že politik, ktorý odíde, prenecháva šancu zmeniť krajinu na svoj obraz tým, ktorí neodídu. Nie je teda náhoda, že jeden z tých dlhodobo mocensky najúspešnejších politikov sa do slovenského politického slovníka zapísal okrem iného vetou: „Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam.”

 

V krajine, kde predseda parlamentu zmláti ženu a povie, že by to urobil znovu, a následne sa nevie nájsť 30 poslancov, ktorým by to stálo za reč, je morfondírovanie na tému, že hnutie MeToo zašlo priďaleko, trochu nepatričné.

 

Politik Sasky Miroslav Žiak zverejnil fotografiu akože ruského pasu podpredsedu Blahu, ktorá mu vraj prišla mailom. Klebetám neverím a myslím si, že podpredseda Blaha ruský pas nemá.
Aj keď som presvedčený, že by ho veľmi chcel.

 

Jednou z najsmutnejších postáv aktuálnych volieb je pre mňa Mikuláš Dzurinda.
Vždy keď na mňa odhodlane pozerá z bilboardu so sloganom „Líder vedie krajinu k úspechu“, spomeniem si na výrok niekdajšieho republikánskeho predsedu snemovne reprezentantov Johna Boehnera, ktorý povedal: „Líder bez nasledovníkov je proste človek, ktorý si vyšiel na prechádzku.“

 

Slobodné voľby znamenajú aj právo nevoliť.
Všetkých hrdých nevoličov by som však chcel upozorniť, že bývajú aj také voľby, kde neúčasť zvyšuje pravdepodobnosť návratu režimu s de facto povinnými voľbami. Toto sú také voľby.
Choďte teda slobodne voliť, aby ste mohli hocikedy v budúcnosti slobodne nevoliť. (29.9.)

 

V nedeľu som sa zobudil s pocitom, že to v blízkej budúcnosti bude ťažšie, ako to mohlo byť.
Ale ako autor tejto rubriky som presvedčený, že ani ja a ani ďalší voliči sklamaní výsledkom sme ešte nepovedali posledné slovo. (1.10.)

 

Po zverejnení predbežných odhadov zostavy budúcej vlády vraj predstavitelia vietnamského veľvyslanectva vyjadrili sklamanie, že Kaliňák nebude ministrom dopravy. (11.10.)

 

V zozname štátnych tajomníkov figurujú aj Filip Kuffa, známy svojím násilníckym konfliktom s farmármi, a Pavol Gašpar, ktorý na poľovníckej chate rozprával o zabití Daniela Lipšica a vidličke zapichnutej do čela Roberta Kaliňáka.
Expremiér Ódor s nadhľadom hovoril, že jeho vláda bola ako 4. lajna v hokeji. Hokejovou terminológiou by sa dalo povedať, že toto nové mužstvo sa vracia k pomaly vymierajúcemu zámorskému zvyku mať hráčov, ktorí síce nevedia hrať, ale keď treba, tak sa pobijú. (26.10.)

 

Neprečítal som o izraelsko-palestínskom konflikte dosť na to, aby som naň mal názor, ale som dosť človek na to, aby mi ľudia v súčasnosti mávajúci reálne či virtuálne palestínskymi zástavami pripomínali Blahu, ktorý nie dlho po masakri v Buči mával Čajkovským a Dostojevským. (24.10.)

 

Aby si celému svetu dokázal, aké falošné boli všetky tie obvinenia z megalománie, nazveš svoju stranu Slovensko. (25.10.)

 

Viete si predstaviť, že by ministerka zdravotníctva ako jeden z prvých krokov nariadila rozdávať cigarety na základných školách?
Prípadne že by ministerka kultúry počas svojej prvej návštevy Slovenského národného divadla zaspala a začala hlasno chrápať?
Nuž po tom, čo nový minister vnútra, ktorého úlohou je chrániť zákon, jedným zo svojich prvých krokov porušil zákon, sa zdá, že mottom tejto vlády bude: nepredstaviteľné na počkanie, zločiny do troch dní. (27.10.)

 

Sú politici, ktorí dorastú do svojej funkcie. Nová ministerka kultúry zatiaľ svojimi výkonmi ukazuje, že skôr skrčí svoju funkciu do svojej veľkosti. (30.10.)

 

Policajno-vojenské manévre na hraniciach zachytili 0 migrantov. „Takto si predstavujem silný štát, ktorý vie chrániť svoje hranice,“ povedal o akcii minister vnútra Šutaj Eštok.
Očakávam, že inšpirovaný svojím kolegom, urobí niekedy začiatkom januára tlačovku minister životného prostredia a ako dôkaz úspešného boja tejto vlády s globálnym otepľovaním uvedie, že sa im v mesiacoch október až december podarilo v porovnaní s predošlými troma mesiacmi znížiť priemernú teplotu na Slovensku o 15 stupňov. (31.10.)

 

Všetky tri strany súčasnej koalície sa vo väčšej či menšej miere hlásia k tradičnej ľudovej kultúre.
A vidno to aj na zásnubách medzi exekutívou a spravodlivosťou, s ktorými začali okamžite po vymenovaní.
K tradičným slovenským zásnubným zvykom totiž patrí aj zväzovanie rúk. (3.11.)

 

Potenciálnu dilemu, či mám 2 percentami z daní podporiť detský hospic Plamienok alebo svojich rodičov, som si pomenoval Tomášova voľba. (8.11.)

 

Strany súčasnej vládnej koalície pred voľbami hovorili o pokoji. A treba im uznať, že na to slovo nezabudli ani po voľbách.
Akurát namiesto predvolebného „prinesieme pokoj” teraz hovoria: „Dajte nám pokoj!” (10.11.)

 

Fico obviňoval novinárov z mediálnych manipulácií a policajtov a prokurátorov z manipulácie svedkov a trestných konaní.
Ale vďaka Kriminalistickému a expertíznemu ústavu Policajného zboru dnes vieme, že to bol Fico, kto verejnosti prezentoval nahrávky vykazujúce „znaky charakterizujúce manipuláciu“.
Ak teda budete najbližšie od predsedu vlády počuť slovo manipulácia, vedzte, že ide o klasický prípad situácie, keď manipulátor kričí: chyťte manipulátora. (15.11.)

 

17. novembra si na námestí pripomeniem, že tí, ktorí vyhadzovali nepohodlných ľudí z práce, šírili kremeľskú propagandu, očierňovali kritické občianske iniciatívy a združenia, zneužívali slovo mier a krivili spravodlivosť, nakoniec prehrali.
Nie, nebudem myslieť na komunistov, ale na Fica. (16.11.)

 

V reakcii na Ficov prejav na sneme Smeru Peter Pellegrini povedal: „Chcem každého uistiť, že Hlas je autonómna politická strana, ktorá sa nemieni a ani neplánuje v najbližšom čase s niekým spájať.“
Ja osobne pánovi predsedovi Hlasu verím. Podobne ako by som veril každému vtáčkovi, ktorý by vyhlásil, že sa neplánuje a nemieni v najbližšom čase spojiť so žiadnou mačkou. (21.11.)

 

Rodičovský dôchodok, 13. dôchodok, zdvojnásobenie jednorazového príspevku k dôchodku, mimoriadna valorizácia dôchodkov, príspevok zo štátneho rozpočtu pre Jednotu dôchodcov Slovenska… Môžeme povedať, že strana Hlas pracuje na intronizácii dôchodcu za kráľa Slovenska. (22.11.)

 

Vždy, keď si prečítam, že minister financií na niečo našiel peniaze, spomeniem si, ako som si po trištvrte roku obliekol zimný kabát a našiel vo vrecku 10 eur.
A presne tam nachádza peniaze aj minister financií. V mojom vrecku. (27.11.)

 

Vyšetrovateľov korupčných káuz spojených s politikou vyhodili, prokuratúru, ktorá ich dozorovala, aj súd, ktorý ich súdil, chcú zrušiť.
Počúvať v tejto situácii od Pellegriniho aj Danka, ako si želajú, aby boli tieto kauzy spravodlivo doriešené, je podobné, ako keby niekto z vášho autobusu vyhodil šoféra, odmontoval motor aj kolesá a zaželal vám šťastnú cestu. (4.12.)

 

Boli časy, keď Úrad špeciálnej prokuratúry fungoval. Konkrétne fungoval tak, že jeho šéf nepodával obžaloby, zato bral úplatky. Potom sa toto fungovanie pokazilo. Korupcia sa začala vyšetrovať a politicky exponované kauzy nešli pod koberec, ale na súd.
Keď sa na to pozrieme takto, je vyhlásenie Roberta Fica, že sa Úrad špeciálnej prokuratúry nedá opraviť, úplne pochopiteľné. (6.12.)

 

Ficova vláda mení zákony a inštitúcie vymáhania spravodlivosti skráteným legislatívnym konaním.
Inak povedané, Fico robí so spravodlivosťou na Slovensku krátky proces. (7.12.)

 

Aj koalícia si uvedomuje, že nie je úplne jednoduché zakryť skutočný účel nimi navrhovaných zmien v inštitúciách spravodlivosti. To je jeden z dôvodov, prečo to potrebujú urobiť čo najrýchlejšie. Ako keď sa strháva náplasť.
A aj keď sa tie zmeny asi nepodarí zastaviť, snaha opozície a prezidentky ich čo najviac spomaliť, má zmysel. Čím pomalšie sa bude tá náplasť strhávať, tým viac ľudí si na ten nepríjemný pocit spomenie, keď bude stáť za plentou v prezidentských voľbách. (8.12.)

 

Inšpirovaný existenciou tenisiek Abibas či džínsov Calvim Klain navrhujem, aby sme to, čo predvádza minister Kamenický, volali konsolidácia verejných financií. (11.12.)

 

V súvislosti s protivládnymi protestami sa pripomína, ako skoro prišli po voľbách. Dôležitejšie však je, že prichádzajú pred voľbami. Tými prezidentskými. Nepriznanému kandidátovi iste neznie príjemne, keď počuje z tisícok hrdiel kričať: Dosť bolo Fica, pretože vie, že to znamená aj dosť bolo Pellegriniho. (12.12.)

 

Vo svete tejto vlády sa šetrí rozdávaním, príroda sa chráni sekerou a puškou, zákony sa prispôsobujú zločincom a skrátené legislatívne konanie  sa používa na ohrozenie bezpečnosti a pôsobenie značných hospodárskych škôd.
Tak aspoň vieme, ako čítať názov programového vyhlásenia vlády: Lepšie pokojnejšie a bezpečnejšie žiť. (15.12.)

 

Pozorovaním slovenskej politiky sa človek dozvie nečakané veci z oblasti cestnej premávky.
Vedel som napríklad, že vodičské oprávnenie na osobné auto platí aj na malý motocykel.
Ale až sledovaním politickej kariéry Petra Pellegriniho som zistil, že s vodičákom na traktor môžete šoférovať aj valec. (19.12.)

 

Peter Pellegrini dlhým odďaľovaním oznámenia zrejmého naznačuje, že nešlo o jednoduché rozhodovanie. A ja som ochotný veriť mu to.
Akurát si myslím, že otázka, nad ktorou sa trápil, neznela „chcem byť prezidentom?“, ale „znovu sa mu mám podriadiť?“. (8.1.)

 

V Gustávovi Husákovi našli Sovieti po okupácii v roku 1968 politika, ktorý bez reptania slúžil záujmom Moskvy. Nečudo, že na výročie jeho narodenia sa mu pri hrobe boli pokloniť práve Fico, Blaha a Danko. (10.1.)

 

O Júliusovi Hudáčkovi stačí vedieť len toto: Keď napísal o ničení „životov a kariéry normálnych hokejistov,“ nemyslel tým Makara Jerofiejeva, Oleksiia Loginova, Oleksandra Khmila či ďalších ukrajinských hokejistov, zabitých na fronte ruskými okupantmi, ale seba, budúceho brankára v jednej z najlepších líg na svete. (11.1.)

 

Na nehode Andreja Danka nie je dôležité to, čo urobil, ale to, čo neurobil.
Ale ak by predstavitelia tejto koalície zavolali policajtov vždy, keď spôsobia verejnosti škodu, bolo by na tiesňovej linke stále obsadené. (12.1.)

 

Danka v diskusii RTVS som pozeral na našom starom televízore vo svojej dávnej detskej, a keď hovoril, že sa podrobil dychovej skúške a nenafúkal, zrazu som počul seba, ako v tejto izbe po päťke z písomky otcovi roztraseným hlasom hovorím, že to bola jednotka, len som si žiacku nechal v škole. (15.1.)

 

Kompetenčný zákon je na dosadzovanie nekompetentných.
Trestný zákon zase na beztrestnosť.
Zákon o konsolidačnom rozpočte zvyšuje deficit.
Žijeme v krajine za zrkadlom. (17.1.)

 

Sú ľudia, ktorí keď chcú hovoriť, čo si naozaj myslia, musia šepkať na odľahlých poľovníckych chatách a neprístupných poschodiach hotelov.
A potom takí, ktorí svoje názory kričia hlasno na verejnosti tak, aby ich bolo počuť.
Jedni majú aj s najbližšími len transakčné vzťahy a spája ich hlavne chamtivosť a túžba po moci.
Iní zase zažívajú pocit spolupatričnosti aj s úplne cudzími ľuďmi, s ktorými ich na námestiach spája viac, ako delí.
Jedni si myslia, že majú moc. Ti druhí vedia, že nie sú bezmocní.
Aj keď tí prví často vyhrávajú, som rád ten druhý. (19.1.)

 

Ministerstvo kultúry podáva trestné oznámenie pre petíciu za odvolanie ministerky Šimkovičovej. Jedným z dôvodov má byť „marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu“.
Ale veď to je dôvod vzniku tej petície. Ministerka svojou nekultúrnosťou marí a sťažuje plnenie úlohy ministerstva kultúry. (22.1.)

 

Robert Fico sa rád prezentuje ako vzor mužnosti. Kľukuje v daždi, v predvolebnom klipe sťa Aquaman vychádza z Dunaja. Snaží sa ukázať ako chlap, hrdina, dub, stroj. Ale keď treba ísť do Kyjiva, kam pravidelne dopadajú ruské rakety, tak si radšej zvolí bezpečie prihraničného Užhorodu.
A to teda nie je vzorové správanie, preto človeku skôr napadnú slová ako trasorítka, strachopud, strachoš a straško. To sú podľa slovníka synonymá slova zbabelec. (23.1.)

 

Je židovská anekdota, ako Joakil vysvetľoval, že on mohol zdvihnúť nájdenú peňaženku zo zeme aj na šábes, lebo sa pomodlil a Boh zázrakom zariadil, že všade bola sobota, len okolo tej peňaženky bol štvrtok.
A rovnakým zázrakom nie je na štadiónoch politika. (25.1.)

 

Návrhy trestných kódexov sú vskutku restoratívne, teda zamerané na obnovu.
Konkrétne na obnovu systému našich ľudí. (30.1.)

 

Igor Matovič sa v súboji o prezidentské kreslo prirovnal k bobkovému listu, „ktorý síce nikto neje, ale polievke dáva chuť“.
Ak by sme zostali v poetike gastronomických metafor, tak doterajšie pôsobenie Igora Matoviča ukazuje, že v polievke nie je bobkovým listom, ale skôr vlasom. (31.1.)

 

Robert Kaliňák má nepochybne odvahu, keď sa zúčastňuje na vystúpeniach, ktoré majú v názve únos.
Tentoraz išlo o vystúpenie členov vlády Slovenskej republiky pod názvom Únos spravodlivosti na Slovensku a do bodky naplnilo to, čo sľubovalo.
Všetci rečníci sa totiž venovali reforme trestných kódexov, ktorú predkladá súčasná vládna koalícia, a tie sú naozaj únosom spravodlivosti na Slovensku. (1.2.)

 

Kaliňák, Taraba a ďalší zástancovia nebezpečných zmien v trestných kódexoch argumentujú aj tým, že finančná pokuta je v skutočnosti väčším trestom ako pobyt za mrežami.
Nechtiac tým o sebe prezrádzajú, že v ich svete majú peniaze väčšiu hodnotu ako sloboda. (2.2.)

 

Podľa zvrátenej logiky asanácie trestných kódexov sa dá porozumieť, prečo sa skracujú premlčacie lehoty pri niektorých trestných činoch. Ale pri znásilnení?
Možno je to len babráctvo a možno majú Ficovi oligarchovia ešte temnejšie tajomstvá, ako sme si doteraz mysleli. (8.2.)

 

Keď sa z aktuálnej slovenskej perspektívy človek pozerá na dva roky ruskej agresie na Ukrajine, zjaví sa mu ten obrovský rozdiel.
Za našimi východnými hranicami vidí ochotu obetovať seba za slobodu svojej krajiny.
A doma ochotu obetovať krajinu za svoju osobnú slobodu. (23.2.)

 

V januári 2022 podpredseda Blaha v súvislosti s obrannou zmluvou s USA strašil: „Povedzme si to na rovinu – navozia sem jadrové zbrane.“
V apríli 2022 Fico strašil, že „sankcie voči Ruskej federácii v podobe zastavenia tokov plynu z Ruska môžu viesť ku katastrofálnym ekonomickým dôsledkom v rámci celej Európy“.
A v marci minulého roka predseda Smeru strašil, že možnosť „sfalšovania výsledkov parlamentných volieb je eminentná“.
Aktuálne predseda vlády opäť straší nasadením slovenských vojakov na Ukrajine.
Aj by sa chcelo napísať, že Smer je strašiak do maku. Akurát to by bolo urážkou tohto užitočného nástroja. Veď mak i hrozba v podobe vtákov sú skutočné.
Takže presnejšie je, že Smer je strašiak do maku stojaci uprostred parkoviska. (27.2.)

 

V čase písania tohto textu nebolo známe, ako na rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti časti vládnej novely Trestného zákona zareagujú v koalícii, ale mám niekoľko tipov.
Fico poukáže na to, že podpredseda Ústavného súdu Ľuboš Szigeti absolvoval študijný pobyt v Amerike, Danko dodá, že sudkyňa Jana Baricová spolupracovala s mimovládkou, a Huliak doplní, že Ústavný súd má skratku ÚS a to je skoro ako USA. (28.2.)

 

Videl som zopár záberov mítingov Smeru na MDŽ.
Pri pohľade na dámy v najlepších rokoch, ktoré takmer bez dychu visia Robertovi Ficovi na perách, mi napadlo, že za Ficovým politickým úspechom je nepochybne aj jeho šarm.
Šarm sobášneho podvodníka. (1.3.)

 

Ak na otázku, ako je orientovaná naša zahraničná politika, odpovedá súčasná koalícia, že na všetky svetové strany, tak len priznáva, že je dezorientovaná. (4.3.)

 

Keď Fico hovorí o neprípustnom politickom tlaku na Ústavný súd a potom sa jeho predsedovi vyhráža odvolaním, pripomína mi výpalníkov z deväťdesiatych rokov, ktorí majiteľom podnikov hovorili: Vy potrebujete ochranu, predovšetkým pred nami. (6.3.)

 

Premiér od ministra zahraničných vecí chcel, aby bol šťukou v rybníku.
A presne tak sa aj správa: ako rybničná šťuka vypustená do mora geopolitických vzťahov.
A v mori, ako vieme, sladkovodné ryby neprežijú. (8.3.)

 

Otec svoje politické kontakty úspešne využije na zbohatnutie na úkor štátneho rozpočtu a len preto, aby sa jeho syn napriek odporu prezidentského úradu dostal na čelo SIS, parlament mení zákony.
Zažívame déjà vu.
Čo boli Lexovci pre Mečiara, sú Gašparovci pre Fica. (11.3.)

 

Polícia je vyčistená, SIS ovládnutá, na rade je RTVS. Ovládnuť bezpečnostné zložky a potom médiá, to je obvyklá okupačná taktika. Zostalo v nás čosi zo Samovej ríše. Po samoúnose a samoamnestiách tu máme samookupáciu. (12.3.)

 

Počas tlačovky SNS, kde snahu o zotročenie RTVS zakrývali ekonomickými číslami, mi stále chodil po rozume starý aforizmus Milana Kendu: Najnebezpečnejší sú analfabeti, ktorí sa naučili počítať. (14.3.)

 

Rádio FM v piatok večer odovzdávalo hudobné ceny „rádiohlavy“, a keď v úvodnom monológu moderátor povedal, že nás čaká čisto slovenský večer, lebo bude venovaný výlučne slovenskej hudbe, publikum odpovedalo frenetickým potleskom. Všetci vedeli, komu a prečo patrí ten odkaz.
Toľko na tému nová normalizácia. (15.3.)

 

Na prezidenta v demokratickom zriadení sa hodí stará latinská fráza, že niekto je prvý medzi rovnými.
Keď pôjdete v sobotu voliť, myslite na to, že všetci na tom volebnom lístku chcú byť prví, ale nie všetci chcú byť medzi rovnými. (22.3.)

 

Na otázku, prečo ministerka kultúry odvolala riaditeľky Bibiany a Slovenskej národnej knižnice, existuje jednoduchá odpoveď: pretože môže.
A môže, pretože sa kandidát pokoja a mieru Peter Pellegrini po voľbách rozhodol pre koalíciu deštrukcie a pomsty. (25.3.)

 

Ak táto koalícia dostane do základného zákona štátu odstrel medveďov, bude to vskutku ústavný zákon. Teda zákon, ktorý vyzerá, akoby ho navrhovali chovanci nejakého ústavu. (27.3.)

 

Veľká noc je príležitosťou oddýchnuť si od politiky. Profesionálna deformácia však spôsobila, že aj pri pohľade na kraslicu vidím jedného z prezidentských kandidátov.
Kraslica má len dekoratívnu funkciu, dá sa na ňu namaľovať čokoľvek, ale predovšetkým je úplne prázdna. (28.3.)

 

Erik Kaliňák povedal, že „kontaktoval Paľa Gašpara a požiadal ho o kontrolu finančných prepojení všetkých médií, ako aj osobných účtov jednotlivých, aj tu stojacich novinárov“.
Šéf premiérových poradcov žartuje o tom, ako úkoluje faktického šéfa tajnej služby, aby lustroval novinárov.
Robí to v krajine, kde štátna moc lustrovala aj novinára, ktorého aj so snúbenicou zastrelili.
Ja sa nesmejem. (3.4.)

 

Ľudia sa majú oveľa horšie kvôli hypotékam, hovoril Fico. Hypotéky nie sú problém, povedali odborníci.
Ľuďom bude onedlho oveľa horšie, lebo nekonsolidujeme verejné financie, hovorili odborníci.
Nie je to problém, povedala vláda.
Kvôli nedôveryhodnej konsolidácii si Slovensko draho požičiava, a ľudia majú preto takmer najdrahšie hypotéky v EÚ.
Navrhujem namiesto slovného spojenia medvedia služba používať: Ficova pomoc. (9.4. krátené)

 

Keď sa ako influencer dlhodobo živíte predajom svojho vplyvu na to, čo si ľudia kupujú, ľahko môžete zabudnúť, že vaše rozhodnutia majú vplyv na ľudí, ktorí si kupujú vás.
Jasmina Alagič aj Atilla Végh si to aktuálne bolestivo pripomenuli. (10.4.)

 

Robert Fico sa podujal hasiť rozpálenú spoločnosť vyhlásením, že sa obáva o život vládnych politikov.
V krajine za zrkadlom, v ktorej teraz žijeme, majú hasičské autá v cisternách benzín. (11.4.)

 

Slovenskí národní ochranári po nástupe na rezort životného prostredia hovorili o tom, ako zbytočne veľa pozornosti sa venuje ochrane niektorých živočíchov – napríklad korytnačiek.
Správanie štátneho tajomníka Filipa Kuffu nám ukazuje, ktorý živočíšny druh sa rozhodli prednostne chrániť oni. Volá sa papaláš obyčajný. (15.4.)

 

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala oslávil tento týždeň šesťdesiatku.
Šimkovičová, Michelko či Machala majú moc, ale sú bezmocní proti ľuďom, ktorí majú kultúru. Koloman Kertész Bagala je jedným z nich. (19.4.)

 

22. apríl je Dňom zeme. Peter Pellegrini pri tej príležitosti na Facebook napísal: „Kým niektoré veľké krajiny sa stavajú ku klimatickým zmenám až nepríjemne vlažne, Európa ide neraz za hranice toho, čo nám velí zdravý sedliacky rozum. Nemôžeme si totiž kvôli ochrane prírody zlikvidovať ekonomiku, pripraviť ľudí o prácu a spraviť zo Slovenska skanzen, kde práva zvierat majú väčšiu ochranu ako práva ľudí.“
Týmto vyjadrením proti sebe postavil naše národné a európske záujmy, názory odborníkov proti sedliackemu rozumu, ochranu prírody proti podpore ekonomiky a ľudské práva proti právam zvierat.
Na prezidenta pokoja a mieru otvoril pomerne veľa frontov. (22.4.)

 

Takmer polovica členov hodnotiacich komisií Fondu na podporu umenia ohlásila, že odíde, ak prejde návrh, ktorým chce koalícia zbaviť fond nezávislosti.
Obvykle mierny predseda Najvyššieho súdu sa na tlačovke ohradzuje proti zasahovaniu do nezávislosti súdnej moci.
Na protest proti politickému ovládnutiu RTVS jej zamestnanci natočili video a sociálne siete sú plné fotiek ľudí, ktorí sa vo štvrtok obliekli do čierneho a pridali sa tak k výzve Čierny deň pre RTVS.
Pod heslom: Keď nie vláda, posielame my, desaťtisíce ľudí vyzbierali takmer 4 milióny eur na muníciu pre Ukrajinu.
Všetky tieto akcie sú odpoveďou na slávnu Mečiarovu vetu, ktorou sa riadi aj jeho pozorný žiak Robert Fico. Tá odpoveď znie: Je po voľbách, nezvykneme si. (25.4.)

 

Štyri milióny eur znamenajú konkrétnu vojenskú pomoc pre krajinu brániacu sa agresorovi.
Ficovo vyjadrenie akurát nachvíľu zakrúti ľuďom nosom a potom sa nadobro rozplynie.
„Prdom do Stromovky“ nie je tá zbierka, ale Ficove slová o nej. (29.4.)

 

Internety obletel úryvok z relácie Reportéri, kde Lukáš Machala hovorí, že nepovažuje guľatosť zeme za podloženú. "Úlohou bolo zo mňa urobiť konšpirátora a polovzdelaného blba zo SNS," reagoval na onen úryvok Machala. Takéto označenie pána generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry je neférové. Nie je totiž pravda, že by bol členom SNS. (30.4.)

 

Po meste na mňa z bilbordov pozerajú kandidáti Smeru do eurovolieb a hovoria mi: Za mier v Európe. Súhlasím. Za mier v Európe sa aktuálne bojuje pri Časovom Jare, Očeretynom či na rieke Oskil. Takže toto volebné heslo Smeru znamená: Za silnú a vyzbrojenú Ukrajinu. (7.5.)

 

Podpredseda Blaha najnovšie vyrazil do útoku „odhalením,“ že predseda PS Michal Šimečka svojím 15 rokov starým akademickým textom priznal, že chce farebnou revolúciou zvrhnúť vládu.
Niekto v tom môže vidieť úbohý pokus poštekliť pred eurovoľbami sorosovský nerv svojich voličov. To tam nepochybne je.
Ale ja v tom vidím snahu absolventa politológie v Banskej Bystrici pošpiniť akademickú prácu absolventa politológie na Oxforde. Ako keď líška v slávnej Ezopovej bájke povedala o hrozne, na ktoré nedosiahla: „Kyslé je.“ (9.5.)

 

Pri zákone o Fonde na podporu umenia sa znovu ukazuje, že si strana Petra Pellegriniho vybrala svoj názov pomerne presne. Jediné, čo sú schopní proti deštrukčnej činnosti panovníčky kultúry Šimkovičovej urobiť, je rozprávať. Veď sú Hlas, nie čin. (13.5.)

 

Atentát na predsedu vlády je momentom, ktorý môže rozleptať aj posledné zvyšky spoločenskej súdržnosti.
Masarykovi sa pripisuje veta: Štáty sa udržujú ideami, na ktorých boli založené. A tých, ktorí chcú aj po tomto ohavnom čine udržať štát pokope, spoznáte podľa toho, že namiesto ukazovania prstom vo svojich vyjadreniach odkazujú k idei, ktorá stála pri zrode našej demokratickej štátnosti. Vyjadrujú ju dve slová: Verejnosť proti násiliu. (15.5.)

 

Okrúhly stôl organizovaný odchádzajúcou prezidentkou a prichádzajúcim prezidentom sa odkladá na neurčito.
Špecifikom slovenských mierotvorcov je, že iným radia, aby sa posadili za rokovací stôl, ale keď sami dostanú takú ponuku, tak ju odmietnu. (20.5.)

 

Starší syn sa ma spýtal, či sa nebojím, že po atentáte zakážu naše noviny.
Upokojil som ho, že to by napadlo asi len tú najmenšiu strana koalície a aj dnes na tlačovke minister obrany hovoril, aká je dôležitá sloboda slova, a že oni nebudú na rozdiel od predošlej vlády v krízovej situácii vypínať žiadne médiá.
A keďže si myslím, že syn má na svoj vek úzkostí dosť, tak som mu zatajil, že tej najmenšej strane prešlo ovládnutie Fondu na podporu kultúry, slovenskej televízie, zdecimovanie ochrany prírody… V princípe všetko, čo im doteraz napadlo. (22.5.)

 

Koaliční politici si na prvé zasadnutie vlády pripli odznak s nápisom: Za Fica, za Slovensko. Chcem veriť, že nápis “za demokraciu” sa im tam len nezmestil. (23.5.)

 

Televízna diskusia, ako je Na telo, patrí z hľadiska výrobných nákladov k najlacnejším televíznym formátom. Zároveň bola táto relácia v danom čase dlhodobo najsledovanejším programom.
Mohlo by sa zdať, že jej zrušením ohrozuje majiteľ televízie svoj biznis.
V skutočnosti je to práve naopak. Príjmy z predaja televíznej reklamy sú pre veľké finančné skupiny v skutočnosti drobné.
Takže, čo sa týka novinárskej nezávislosti, pre PPF platí: „Skytoll is the limit. (27.5.)

 

Tí istí politici, ktorí volajú po mieri na Ukrajine, dnes vyzývajú na zmier medzi politikmi a novinármi. Zdá sa, že v oboch prípadoch tým myslia to isté. Teda že sa jedna strana vzdá. (28.5.)

 

Po trestne stíhaných, ktorí upravovali Trestný zákon, pytliakovi na čele národného parku a konsolidácii rozpočtu míňaním sa zdalo, že miera oxymoronizácie našej politiky je vyčerpaná.
Ale potom prišiel minister práce a sociálnych vecí, ktorý zariadil, aby „príslušné oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately začalo sociálne zisťovanie v domácnosti, v ktorej žijú 6-ročný chlapec a otec zo známeho nedávneho incidentu v Bratislave“.
Takže do zoznamu môžeme pridať, že orgány, ktoré majú riešiť aj šikanu, sa používajú na šikanovanie. (4.6.)

 

Hlas pred Európskymi voľbami kampaňuje aj sloganom: „Nižšie dôchodky kvôli migrantom, to nedopustíme.“
V skutočnosti počet migrantov začal ešte pred nástupom tejto vlády výrazne klesať a podľa Rozpočtovej rady príjmy dôchodcov minulý rok rástli a v budúcnosti aj porastú rýchlejšie ako inflácia.
To už môže Hlas rovno kampaňovať sloganom: „Suchšia voda kvôli mimozemšťanom, to nedopustíme.“ (5.6.)

 

V decembri 1989 sa takmer 100 000 ľudí vybralo pešo z Bratislavy do Hainburgu. Pochod mal názov Ahoj, Európa.
Za 35 rokov odvtedy na sile získali politici, ktorých myšlienkové pochody by mohli mať názov: Dovidenia, Európa.
Preto je dôležité v sobotu napochodovať do volebných miestností. (7.6.)

 

Podpredseda vlády zvolený na kandidátke SNS Tomáš Taraba na pondelkovej tlačovke hovoril aj novej mediálnej legislatíve. „Ak je niečo pravda a niečo lož, tak spoločnosť by to mala vedieť odseparovať,“ povedal, keď opisoval ciele nových mediálnych zákonov.
Vedľa neho stál jeho kolega z kandidátky Rudolf Huliak, ktorý v diskusii pred eurovoľbami pre aktuality.sk povedal: „Viete, čo vznikne, keby sme tu mali nulové emisie CO2? Začne tu byť výbušné prostredie a my sa zadusíme od kyslíka.”
Čo naznačuje, že v SNS chcú odseparovať pravdu od lži len preto, aby omylom nehovorili pravdu. (9.6.) 

 

Martina Šimkovičová hovorí, že opozícia a médiá ju šikanujú v súvislosti s jej súkromnou cestou do Chorvátska. Jednak otázky nie sú šikana a problém, samozrejme, nie v tom, kde bola, ale v tom, kde nebola. Teda v parlamente.
Je to podobná logika, ako keby sa žiak, ktorý prišiel neskoro do školy, sťažoval, že ho učitelia šikanujú len preto, že spí. (12.6.)

 

Správa, že ministerstvo životného prostredia nesplnilo v termíne žiadnu úlohu z plánu obnovy a odolnosti, nie je celkom presná. Plán obnovy vplyvu poľovníkov, drevárov a developerov a odolnosti voči pripomienkam odborníkov minister Taraba plní na jednotku. (17.6.)

 

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covidu-19, MUDr. Peter Kotlár, dnes vyhlásil, že na Slovensku nebola pandémia.
Pri počúvaní príbehov o tom, ako niekoho s vážnou diagnózou poslali domov z pohotovosti s ibuprofenom a ubezpečením, že mu nič nie je, som sa vždy sám seba pýtal, ako sa niečo také môže stať.
Teraz už viem. (19.6.)

 

MUDr. Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre preverovanie pandémie, si dnes na tlačovej konferencii priznal, že nie je odborník na pandémiu, a preto spolupracuje so špecialistami, napríklad s genetičkou Soňou Pekovou. Tá v rozhovore pre ezoterickú Tvorivú spoločnosť vyhlásila, že žijeme v holograme.
Sledujúc, čo aktuálne predvádza MUDr. Kotlár, by som si vlastne želal, aby mal pravdu. (20.6.)

 

Ako píše Miro Kern, nového riaditeľa STVR spoznáme asi až o 4 mesiace, lebo parlament nezvolil orgán, ktorý ho má vyberať. Dočasne povereného riaditeľa má vymenovať predseda parlamentu. Toho však po odchode Petra Pellegriniho do prezidentského úradu Národná rada ešte nezvolila.
Takže to urobí jeho zástupca Peter Žiga, poverený zastupovaním listinou, o ktorej je dôvodné podozrenie, že bola sfalšovaná.
Summa summarum:
Inštitúcia, ktorú nepotrebujeme, nemá orgán, ktorý potrebuje. Tak sa to dočasne zapláta človekom, ktorého má menovať niekto, koho nemáme. Tak to namiesto neho urobí osoba, ktorá sa k tejto právomoci dostala možno podvodom, lebo človek, ktorý sa stal prezidentom, nevedel, čo sa píše v ústave. Pozdravujeme ruskú ambasádu na Slovensku.
A to je aktuálne vládnutie v skratke. (25.6.)