Choď na obsah Choď na menu
 


Citáty z novín

4. 4. 2008
Prezidentov prejav v parlamente vykazoval známky duševnej nespôsobilosti stáť na čele štátu, ktorý sa usiluje dostať medzi moderné a vyspelé spoločnosti. Bol správou o stave duše nafúkaného egomaniaka, ktorý videl reálny život naposledy v ranej mladosti a ktorý sa za búrky usmieva v presvedčení, že ho fotografujú. Jemu asi naozaj bude stačiť, aby ho všetci uctievali, hoci popri tom si môžu o ňom myslieť, že je len šašo s ústavnými kompetenciami. (Aleš Krátky o Schusterovej správe o stave republiky, Nový čas, 26.5.2001)

Robert Fico zaplnil ulice a cesty plagátmi, ktorými vyzýva voličov, aby ho išli voliť za premiéra. ... Robert Fico má pripravený aj iný variant. Hovorí, že ak do konca roka 2003 nepresadí zákon o preukazovaní pôvodu majetku, zmiešaný volebný systém, významné zníženie výdavkov štátnej správy, zavedenie opatrení proti zneužívaniu sociálneho systému a vybudovanie špeciálnych tímov na odhaľovanie a postih závažných ekonomických trestných činov, odstúpi z funkcie premiéra. (Peter Tóth, Byť aj nebyť premiérom, SME, 15.8.2002)

Veľa Slovákov žije v predstave, že keby štát neprikázal mlynárovi, aby predal múku pekárovi, nastal by hladomor, lebo by nebolo z čoho piecť chlieb. (Lukáš Krivošík, .týždeň 37/2005)

Slovenská republika je postavená na nenávisti ku všetkým, ktorí majú viac ako my. Právo závidieť a byť predmetom závisti je základným právom každého občana. (návrh na doplnenie Ústavy Slovenskej republiky, Rado Ondřejíček, T-Station, 2.8.2006)

Podľa Róberta Fica strana Smer-SD bola potrestaná za to, že robí politiku pre ľudí, za to, že bojuje s monopolmi, a za to, že nezobrala SMK do vlády. (Sylvia Glendová, október 2006, v reakcii na organizačné opatrenie eurosocialistov).

Keby ľudia z Amnesty International žili v 40. rokoch minulého storočia, zrejme by protestovali aj proti výsledkom Norimberského tribunálu. (Lukáš Krivošík, T-station, 7.11.2006)

Gripenová aféra v Česku navodzuje viacero asociácií. Všetky sú trúchlivé. Jarmočné vyvolávanie Jána Slotu, že najlepšie lietadlá sú Herculesy, vyzerá v novom zrkadle z Prahy ako vážny prechmat lobistov Lockheed-Martin, ktorým asi nedošlo, že funkcia predsedu vládnej strany na Slovensku ešte neznamená mať v hlave všetko v poriadku. (Peter Schutz, SME, 5.3.2007)

Fico má šťastie, že žne plody dvoch predchádzajúcich vlád. A my všetci máme smolu, že budeme musieť žať jeho „úrodu“. (Róbert Žitňanský, .týždeň 51/2007)

Prečo vodič električky podstupuje psychotesty a taký Jureňa či Fico nie? ... Čím sa môže prezentovať náš súčasný nervózny predseda vlády? Okrem urazenosti, keď nedostal patričný flek a založil si Smer, ktorý Európa zapudila, alebo že zastupoval štát proti občanom? A nevšimol si november? ... Stav staromladého štátu možno skúmať aj úrovňou správania sa k menšinám. Najmenšia je tá, čo sedí v base nespravodlivo, ako napr. Nitrania v kauze Cervanová. Ak štát ublíži jedinému človeku, ktorý sa z toho nemôže vyhrabať, nie je to dobrý štát. ... Najkrajšia menšina sú deti a tie Slovenská republika zvlášť nemá rada. Rušia integrovanú školu v Poprade, Lunapark pri Dunaji je minulosťou. Večerníček neuchopiteľne putoval na Dvojke, občas bol v prestávke hokeja, inokedy vôbec, teraz si putuje na Jednotke. Na deťoch lipnú aj v krajinách, kde niet čo jesť. U nás vládnu necitliví, bezduchí, nekompetentní a pažraví šašovia. Stále však vedia prekvapiť nekonečne vynachádzavým darebáctvom. ... Ako sa však čudovať iba postboľševikom, keď tri strany, čo nielen vládnu, ale majú v názve aj kresťanské, sa navzájom podkopávajú a zabalia výhradu svedomia s predčasnými voľbami, previažu mašľou, a tento balík ponížene ponúknu malému zlému chlapčekovi v červenej kravate a potom pošepky dva roky predstierajú prekvapenie a zhnusenie? (Fero Guldán, SME, 18.1.2008)

ŠIMONOVCE. Rómovia z obce Šimonovce dostali možnosť sporiť peniaze so stopercentným úrokom. Toľko totiž dostanú po 18 mesiacoch pravidelného odkladania peňazí, pokiaľ sa zapoja do programu Splňme si svoj sen neziskovej organizácie ETP Slovensko. Sporenie je viazané na vopred dohodnutý účel a Rómovia si takto môžu financovať opravy alebo kúpu domov, vodičský kurz či vysokoškolské vzdelanie. ČTK o tom informoval starosta Šimonoviec Emil Madarász. (ČTK,23.2.2008)

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) - Desiatky mladých Rusov oslepli minulý týždeň na tanečnom festivale Aquamarine v meste Vladimir, asi 170 km na východ od Moskvy. Podľa doktorov môže byť ich stav trvalý. "Vyše tridsať ľudí vo veku 16 až 30 rokov prijali do nemocnice v ruskom hlavnom meste s rovnakou diagnózou - poškodené sietnice," informoval denník Kommersant. "Všetci majú spálené sietnice, majú na nich viditeľné jazvy. V niektorých prípadoch je možnosť straty zraku až 80 percent a je nepravdepodobné, že sa niekedy uzdravia," povedal jeden z lekárov. Návštevníci tvrdia, že ich na laserovej šou oslepil lúč, ktorý namiesto na oblohu, namierili na tancujúci dav. Jeden z pacientov uviedol, že okamžite potom uvidel čierne body, ako keby sa pozrel do slnka. SITA/AFP

BRATISLAVA. Premiér Fico v rozhovore pre agentúru SITA ostro zaútočil na zárobky v textilnom priemysle. „Čo je to za mzdu, ktorá je 8 100 korún hrubého? Ak sa textilný priemysel domnieva, že bude dlhodobo takto vydierať ľudí, alebo zdierať ľudí za 8 100 korún, nech to radšej zabalí a my sa radšej pokúsime rekvalifikáciou týchto ľudí umiestniť niekde inde,“ odkázal premiér zástupcom odvetvia. Šéfka odborového zväzu pracovníkov textilného, odevného a kožiarskeho priemyslu Daniela Žuffová včera napísala Ficovi protestný list, v ktorom ostro odsúdila jeho vyjadrenia. Podľa Žuffovej znehodnotil premiér Fico prácu odborov a poškodil meno „dobrým textilným firmám“. Ficovi položila v liste otázku: „Vážený pán predseda vlády SR, čo viete o textilnom priemysle?“ (Peter Filin, 21.8.2008)

Keby niekto špeciálne hľadal takú osobu, aby bolo každému jasné, že v žiadnom prípade nemohla strane darovať 7 169 097 Sk v „dvojitej igelitke z Tesca“, tak nikoho lepšieho ako Rudolfa Trávnička by nájsť nemohol. Lebo nikto normálny nemôže brať vážne tvrdenie, že 81-ročný dôchodca, ktorý dostáva iba polovicu svojho neveľkého dôchodku, lebo druhou polovicou už roky spláca 300-tisícový dlh, daroval HZDS viac než sedem miliónov korún. (Marián Leško, SME, 28.8.2008)

02.09.2008 09:20 BUDAPEŠŤ – "Na našom území žiaľ podstatne častejšie odhaľovali ohyzdných vtákov, tých maďarských papagájov, ktorí sa volajú turulovia," cituje predsedu SNS Magyar Nemzet.

Mníchovská hystéria
České úsilie o vlastný štát a jeho poistenie bezprostredne po prvej svetovej vojne bolo pochopiteľné a legitímne. Situácia bola nezávideniahodná: o historické územie niekdajšieho českého štátu sa delili s početnou nemeckou komunitou. Hranice s Poľskom boli nedefinované. Vzťah k Slovensku a Slovákom nedefinovaný. Južné hranice Slovenska nedefinované. Česi využili povojnovú eufóriu a uchytili, čo sa dalo. Zhltli Čechy, Moravu a Sliezsko s početnou nemeckou „menšinou“, ktorej sa nikto na nič nepýtal. Po vojenskom konflikte s Poľskom získali na základe dohodovej arbitráže malé, ale strategicky významné územie, ktoré by podľa zásady samourčenia malo aspoň sčasti pripadnúť Poľsku. Slovensko si privlastnili na základe absurdnej a prefíkanej teórie o „československom“ národe a „československom“ jazyku. Zo strategických dôvodov sa v tomto pestrom štáte ocitol asi milión Maďarov, ktorí vôbec netušili, ako k tomu prišli. Korunou všetkého bolo pripojenie Podkarpatskej Rusi s východoslovanským a maďarským obyvateľstvom. Chceli čo najviac posilniť (čo si budeme hovoriť, český) štát. To sa ukázalo ako kontraproduktívne.
Krajinu, ktorej ľud je rozdelený, neuchránia žiadne betónové monštrá na hraniciach. Situácia Československa bola svojím spôsobom tragická. ...Ten štát sa už nedal reformovať, len držať tak, ako je, alebo zrúcať. V tom smere bol skutočným nástupcom Rakúska-Uhorska.
30. 9. 2008 | Bohumil Doležal (Autor je český politológ a publicista)

Na tribúne pri soche Imre Nagya neďaleko maďarského parlamentu reční malý fúzatý človek. Zjavne politik. "Tí naši sprostí susedia na severe nič nevedia, veď sa len pozrite na tie ich, akože, dejiny. Vlastný štát nikdy nemali, kým im ho nedarovali Nemci. Keď odrátate cudziu šľachtu a tých dvoch Grékov z Byzancie, tak vlastne nemajú ani svätcov. No dobre, majú tú chuderku Zdenku, ale to je tak všetko. Dvojkríž ukradli zo znaku nám, trikolóru Rusom alebo Francúzom, veď je to napokon jedno. Čo majú vlastné? To nie je národ, to je obyčajný prostrácky ľud, čo potrebuje pána, nech tu žijú tisíc aj päťtisíc rokov, tak je to! Veď sa len pozrite na tú ich vládu, na tých podarených ministrov: žrať aj piť pansky vedia, ale to je tak všetko. Poslúchajú a pochodujú, ako káže ten ich Róbertko s červenou kravatou a ešte červenším pohľadom." A teraz pravdu: žiadny takýto politik v maďarskej vláde ani v maďarskej opozícii nie je. Dvojkríž, prezidenta či našich svätcov nám z Maďarov nikto neuráža. To len my robíme ... (Jaroslav Daniška, .týždeň, 13. 10. 2008)

Je v záujme obyčajných ľudí, aby o znehodnocovaní svojich úspor v druhom dôchodkovom pilieri vedeli nielen to, čo im hovorí premiér, či riaditeľ Sociálnej poisťovne, ale aj to, čo hovoria ľudia, ktorí nepotrebujú miliardy z druhého piliera na hasenie zvládnuteľných problémov dneška za cenu nezvládnuteľných problémov zajtrajška.(Marián Leško, SME, 2. 11. 2008)

Ak usporiadateľ nevie zabezpečiť poriadok a bezpečnosť, tak verejná moc má podujatie zrušiť, nie zvolávať z celej republiky elitných policajtov, či organizovať a sprevádzať mimoriadne vlaky plné bláznov a strašiť pokojných občanov mesta, napríklad Dunajskej Stredy, atmosférou výnimočného stavu. (Peter Schutz, SME, 3. 11. 2008)

"To, čo ste predviedli, je mimo akéhokoľvek vkusu. Ohradzujem sa proti tomu, aby ktorýkoľvek redaktor bezdôvodne napadol ústavného činiteľa a použil pritom slovo šašo alebo niečo podobné. Je to čosi, na čo bude musieť vláda primeraným spôsobom reagovať." Róbert Fico (ten, ktorý novinárov beztrestne nazýva idiotmi, hyenami, slizkými hadmi, či prostitútkami), SITA, SME, 20. 11. 2008.

Na očistenie potrebujeme novú generáciu politikov, ktorí sú ochotní vložiť viac energie do spravovania krajiny, ako do jej vykrádania. (Tom Nicholson, SME, 1.12.2008)

A čo sa nedá prekonať, je arogancia, s ktorou najvyšší garant ochrany práva vyčíta občanom, že využívajú právo, aby chránili prírodu a na tlačovke z nich robí feťákov zodpovedných za pustošenie prírody. Takíto prokurátori by mali v ústave nie čítať, ale bývať. (Lukáš Fila, Človek človeku vlkom, SME, 29.1.2009)

K tým najčerstvejšie vysloveným patrí výraz "predseda Slovenskej republiky", k písaným veta: "Podľa slovenskej ústavy prezident môže kandidovať len dvakrát, ak je úspešne zvolený." Žiadny problém prezidenta však nie je a nemôže byť dôvodom na to, aby trestal redaktorku za slová, ktoré sám povedal. (Juraj Hrabko, Prezident a redaktorka, SME, 29.1.2009)

Morálna sila sa odzrkadľuje aj vtedy, keď som schopný povedať nie ponuke vysokého štátneho postavenia, povedal minister Kaliňák v markizáckej relácii Na telo. Po jej skončení nasadol do služobného auta a neschopný povedať nie ponuke jazdy bez rýchlostných obmedzení vyplývajúcej z vysokého štátneho postavenia sa dal odpratať dvojnásobne vyššou rýchlosťou než bežným vodičom povoľuje zákon. Ako mimoriadne vydarený žart osudu sa javí, že len pár minút pred fujazdením Bratislavou Kaliňák obviňoval opozíciu "z pokryteckého prístupu" k novým pravidlám na cestách. (Lukáš Fila, Na hlavu, SME, 3.2.2009)

Päťdesiat rokov života bez kríz horších ako tá ekonomická otupilo inštinkty, je však znakom úpadku a zmätenia priorít, ak politici uprednostňujú brucho pred bezpečnosťou. Niet prosperity bez slobody a vojakov, nie cínových, ale ozajstných, by mal štát prepúšťať na poslednom mieste. (Peter Schutz, Zmätenie priorít, SME, 6.2.2009)

V každom prípade má slovenský operný spev vo svete oveľa lepšie meno než slovenskí politici, futbal alebo hokej ... ba dokonca aj než slovenská bryndza... Ono je totiž pomerne ťažké vytunelovať Toscu alebo predať už aj tak Predanú nevestu za zvyškovú cenu nejakým spolupáchateľom, ktorí si za tým účelom založia firmu v americkej garáži. Konkurzy do Met sa nevyvesujú na dobre ukrytej nástenke, ani sa nedajú vyhrať tým, že sľúbite riaditeľovi opery a jeho politickej strane percentá z gáže. Asi preto sa slovenské ministerstvo kultúry venuje radšej digitalizácii a ja chodím do Met častejšie ako na Slovensko. (Peter Breiner, New York Petra Breinera, .týždeň, 9.11.2009)

Princíp pašalika vyplýva z historickej obavy pred Maďarmi, z novodobého antiamerikanizmu, z pseudohistorického slavjanofilstva a rusofilstva. Sprevádza ho poslušnosť voči vládcom a ochota zradiť a kedykoľvek vymeniť jedných pánov druhými. A chápanie Slovenska ako svojho majetku. Len na základe tejto trojitej stratégie možno pochopiť dnešnú moc, jej podmienečnú lojalitu voči euroatlantickým spojencom, ustavičné poškuľovanie po ruskom dubisku a bezuzdné domáce koristníctvo. U Vladimíra Mečiara splývali všetky tri ingrediencie do jeho osobnej brutality. Robert Fico rozlišuje čo musí, chce a môže... Svedčí o tom jeho apriórne odmietnutie amerických rakiet na území Slovenskej republiky ako prejav okatého protinatovského postoja, ostentatívna návšteva putinovského Ruska práve v čase dvadsiateho výročia novembrovej revolúcie a domáca nevšímavosť voči novembru 1989. (Peter Zajac, píše peter zajac, .týždeň, 9.11.2009)

Mesto im podáva pomocnú ruku a oni si to nevážia. Táto veta vystihuje situáciu v osade Angi mlyn, kde žije približne 1 800 obyvateľov. Samospráva stavia osadníkom dva obytné domy, kde bude 40 nových bytov. Už od začiatku stavby však musia robotníci zápasiť s problémami, ktoré nemajú obdobu. Takmer každý mesiac im niečo zmizne zo stavby. Vrcholom ľadovca sú vlámania do nedokončených bytov a krádeže stavebného a elektroinštalačného materiálu. Miestni obyvatelia už povytrhovali z okien nové parapety, rozbili dvere a zo stien vysekali sekerami elektrické káble. Hoci je stavba strážená, krádežiam úplne zabrániť nedokážu. (Milan Potocký, Nové byty ničia osadníci sekerami, Zemplínsky korzár, 27.11.2009)

Idú Vianoce, sviatky plné zhonu, nákupov, gýčov vrchovate všade vôkol, správy koľko bolo zapichnutých kaprích kostí v krku, koľko zlomených nôh v drahých lyžiarkach, koľko dovolenkárov trávi sviatky v teplých krajinách. A opäť narodený malý Ježiško, bábätko v plienke, opäť nová šanca sa trasie od zimy a smradu na pezinskej skládke, spolu s osamelými a všetkými inými chudákmi. Kreatúry v červených kravatách budú mať kopu prejavov s usmiatymi postihnutými, keď budú rozdávať sekerky a zrkadielka. (Fero Guldan, Veselé Vianoce, SME, 16.12.2009)

Konšpiračné teórie prežívajú veľký boom, avšak v hlavách premiérov sú odisteným granátom. Človek, ktorý si v neschopnosti mentálne spracovať komplikovanejšiu udalosť dokladá do pozadia lóže, bratstvá, eventuálne združenia vydavateľov, musí mať pokrivený úsudok z princípu. Robí zlé rozhodnutia, keďže ten, koho fantáziu zamestnávajú vidiny, nevie reálne posúdiť situáciu, v ktorej sa nachádza. (Peter Schutz, Konšpirátor Fico, SME, 19.12.2009)

Mraky legislatívy, ktoré sa valia z pásovej linky maslostroja zvaného NR SR, totiž zakladajú nie možnosti, ale realitu podobne či menej absurdných „disproporcií" na každom kilometri každý deň. Do tej miery, že základný princíp „neznalosť zákona neospravedlňuje" je výsmechom štátu do očí ľudí, firiem, živnostníkov, ktorí ani keby sa politike venovali 24 hodín denne, nemôžu tušiť, aký zákon a kedy práve porušili. (Peter Schutz, Slovensko sa psychiatrizuje, SME, 29.3.2010)

Na Slovensku síce štrajkovať nezvykneme, ale tiež si mnohí myslia, že švédsky sociálny blahobyt sa dá dosiahnuť slovenskými daňami a gréckou korupciou. (Rado Baťo, Nenadávajme na Grékov, SME, 26.4.2010)

Nech to znie akokoľvek paradoxne, ak sa po voľbách budú na Slovensku zvyšovať dane, bude to pre krajinu dobrá správa. V opačnom prípade možno takmer s istotou predpovedať, že v druhej polovici tejto dekády prechodne prevezmú v Bratislave riadenie verejných financií chlapci z Medzinárodného menového fondu. (Rado Baťo, Čo bude po voľbách, SME, 30.4.2010)

Keby bol Fico naozaj taký zásadový a odvážny, ako sa tvári, tak by ... Tak by Smer-SD zapísal do Obchodného registra. (z internetového komentára k článku SAS: Ficov sociálny štát je blud a klamstvo, SITA, 17.5.2010)

Kým Mečiar si oligarchiu vytvoril privatizáciou, v prípade Smeru si oligarchia vytvorila Fica. (Rado Baťo, Nájomný premiér, SME, 25.5.2010)

Aj Robert Fico patrí k fajte politikov, ktorí hojne pracujú s veľkou ľubovôľou, keď priraďujú k faktom významy. Napríklad svoju nemohúcnosť riadiť krajinu bez toho, aby ju finančne nezruinoval, nazýval silným sociálnym štátom. Duchovní bezdomovci boli podľa neho zasa tí, ktorým obskúrna legenda o Jánošíkovi neimponovala ako štátotvorná idea. (Ivan Štulajter, , SME, 2.7.2010)

Fico za hranicami Slovenska pokorne zrážal opätky, doma robil ramená a teraz sa v opozícii zlomyseľne škľabí, ako sa nová vláda borí s problémami, ktoré sám založil a spôsobil. Typické. (Ivan Štulajter, , SME, 16.7.2010)

Veď aj nákupný košík tých najskromnejších je dnes oveľa bohatší, ako nákupný košík podpultového tuzexového tovaru pred dvadsiatimi rokmi. (Tomáš Sedláček, Naše mýty, .týždeň, 26.7.2010)

Hľadanie náhrady (za Ivana Švejnu) ho stavia (Bélu Bugára) pred zložitú úlohu nájsť človeka, ktorý vie vyriešiť trojčlenku a napísať tri súvislé vety, a zároveň ešte nebol vo verejnom obstarávaní ani nemá pozemok od Slovenského pozemkového fondu či byt od samosprávy. A ešte sa nepozná s Oszkarom Világim. (Peter Schutz, Odchod, SME, 9.10.2010)

... ľahko sa štátne dávky množia a zvyšujú, ale urobiť krok späť je ako cúvať s naloženým remorkérom proti prúdu. (Ivan Štulajter, Mihálov remorkér, SME, 12.10.2010)

Poznal som jednu učiteľku, tá mi rozprávala, že jej babka sa zaľúbila do Mečiara voľakedy pred dvadsiatimi rokmi a chodila pravidelne na tie jeho mítingy a tá moja známa bola zvedavá, tak tam raz išla s ňou a keď mal Mečiar prejav a všetky babky kričali a nadšene tlieskali, ona netlieskala a jej babka jej povedala: "tlieskaj, lebo ťa zabijú". Taká veľká to bola láska. (Milan Lasica, .bodka Milana Lasicu, .týždeň, 1.11.2010)

V Izraeli do práce nechodí 65 percent ultraortodoxných Židov, ktorí sa len modlia a dostávajú zato sociálne dávky. (Jana Shemesh, Izrael sa v kríze drží, .týždeň, 8.11.2010)

16. odporné a bezcharakterné bradavičnaté prasce tu majú ako domácich miláčikov, nie ako predsedov Najvyššieho súdu. (Peter Breiner, new york petra breinera, .týždeň, 6.12.2010)

Názor, že Ján Figeľ, ktorý Ďurkovského presadzoval, by sa mal prihlásiť k politickej zodpovednosti, má tú chybu, že po príbehu vlastného bytu nemá na umiestnenie ďalšej dávky popola dosť veľkú hlavu. (Peter Schutz, Ďurkovský, SME, 27.1.2011)

Fyzici vraj objavili v Cerne častice, ktoré sa pohybujú rýchlejšie ako svetlo. Ak sa to potvrdí, bude potrebné prekopať základy fyziky. Ak sa potvrdí, že hyperinflácia chráni úspory obyvateľstva, radi prekopeme základy ekonómie. (Jozef Kollár, Politici sa zbláznili, SME, 26.9.2011)

Viete, keď si kupujeme v škatuľke 19 či menej cigariet stále ako dvacku, tak je to rovnaké, ako keď berieme nekvalitného politika ako kompletného. Takého, čo práve (alebo druhý­ či tretíkrát) zanechal pozíciu potrimiskára, zbalil si svoj pouličný stánok, lebo už mu nekvitlo, a vymenil ho za plný úľ oplodňovačov jeho zlej práce. Keď vidím, ako horeli malokarpatské vinice, nevidím podpaľačov, ale vládu lúpežníkov, ako ich to naučil boľševizmus: netvoriť hodnoty ako naši dedovia, ale chabrať, čo sily stačia. Sebe korisť a poddaných škrtiť, aby nedvíhali zrak. Vinice horia, lebo sú neobrobené, zhumpľované. Naproti v Rakúsku horieť nemôžu, lebo sú ošetrené, majú majiteľov. Oni totiž nemali štyridsať rokov pľundrovania komunistami. Už sa nám míňajú nevzdelanci pri moci typu podnikový právnik, nastupujú komsomolci. Vyslúžilci SZM, čo nedávali body na internáty alebo zobrali štipendium. Tí, čo si nevšimli november, ale ani to, že nie červení lumpi vydreli, čo tu máme, ale poctivci. Sme nemými svedkami nepotrestaných zločinov, hrdelných i lúpeží, rovno na schodoch súdov, a verejného rozkladu kapacít tejto krajiny, morálky a etiky. Popri kariérach odborných a kvalifikovaných úbožiakov vidíme, čo tu vládni klauni predvádzajú: v školstve, kultúre atď. (No a ľudské práva? Tam sme cúvli ešte pred opice.) (František Guldán, O červenom blázinci, SME, 6.6.2012)

Príbeh o Jánošíkovi je symbolom toho, ako chápe slovenská tradícia spravodlivosť, akú úlohu v nej dáva bežnému človeku a akú vieru v zmenu so sebou nesie. Jánošík žije vo svete, ktorý prirodzene nie je spravodlivý, ľudia sa chudobnými alebo bohatými narodili. Ak by to bolo inak, Jánošík by nemal význam. Jánošík je tu na to, aby tento svet robil aspoň znesiteľnejším. Preto kradne a získané bohatstvo prerozdeľuje tým, ktorí nemôžu za to, ako svet funguje. (Konštantín Čikovský, Jánošíka už, prosím nie, SME, 25.1.2013)

S pravdepodobnosťou vyššou ako značnou totiž nebude tento štát spôsobilý splniť si záväzky, ktoré naň táto vláda fiškálnych nevedkov uvalila zrušením dôchodkovej reformy. (Peter Schutz, Zachráň sa, kto môžeš, SME, 1.2.2013)

Ako sa vám dirigovalo s Ficom za chrbtom?
Bol som rád, že historicky sa úloha dirigenta vyvinula tak, že stojí celý čas chrbtom.

Pre iných ste sa zrejme stali symbolom akejsi protislovenskosti.
Hlupáci, ktorí sprivatizovali ešte aj nacionalizmus a pohybujú sa medzi guľami Svätoplukovho koňa a slovenským prezidentom, ktorého si Hitler nevedel vynachváliť, to vidia tak. Je to hlúposť, ktorou sa nebudem zaoberať. (Peter Breiner: Sedím tu v papučiach a strieľam teroristov, SME, 1.2.2013)

Ak inžinierovi, adeptovi na titul PhD., robí školiteľa právnik a oponenta lekár a nie je jasné, z akých špecialistov sa skladala odborová komisia, tak ide o vážny problém, zvlášť pre apatiu predsedu Akreditačnej komisie vlády SR, ktorý by mal prvý vzniesť rozhorčený protest. To, že tak neurobil a ponechal to na ministrovi školstva, podáva svedectvo o tom, ako komisia pod jeho vedením vlastne funguje. (Stanislav Igor Šimončič: Univerzity nemajú predávať vodu v košíku, Pravda 24.8.2012)

To, čomu som dodnes neporozumel, je, že prečo by som mal ja utekať z priestoru, ktorý milujem, pred akýmisi chumajmi s moskovskými školami, ktorí sa živia cudzopasením na štáte v regulovaných odvetviach, kde by dokázal zbohatnúť každý šimpanz, keby mal na štartovnej čiare prominentných boľševikov medzi svojimi predkami. (Peter Schutz: Čakám na telefonát od Haščáka, čo mám písať, SME, 9.1.2015)

7. Premiér odletel do Paríža podpísať antikorupčný dokument.

Upresňujem, ale radšej si sadnite: to náš preceda ide podpísať ten antikorupčný dokument, nie hocaký premiér. Súčasne sa očakáva podpis Kim Čong-una na dokumente o odzbrojení a ruských traktoristov o rešpektovaní hraníc s Ukrajinou. A to nie je hoax ani 1. apríl. Všetko naj v roku 2017! (František Ptáček: 7 nekorektných poznámok o "našich ľuďoch", SME.sk, 16.1.2017)