Choď na obsah Choď na menu
 


Očkovanie za miliardu

23. 3. 2021

Pokiaľ je mi známe, tak sa na informatizáciu zdravotníctva (na to slávne eHealth) vynaložila minimálne jedna miliarda eur. A pokiaľ mi je známe, tak väčšia časť z miliardy neskončila u ajťákov, ale u tých pre ktorých zdravotníctvo znamenalo hlavný zdroj príjmov. Nepotrebujem menovitý zoznam príjemcov, pretože pri gigantických zlodejinách je lepšie nebyť príliš zvedavým, aby som nebol skoro starý. Zatiaľ som sa dočkal iba toho, že nemusím cestovať hodinu a ďalšiu hodinu tvrdnúť v čakárni na recept, ale pošlem mail, v ambulancii z neho vyrobia eRecept a o hodinu si už lieky môžem vyzdvihnúť v lekárni. Je to celkom fajn, ale za miliardu by som už čakal, že mi kolekciu liekov zostavenú učiacim sa medicínskym softvérom dopraví zdravotnícky dron, ktorý pristane na našej loggii. Ale na to si ešte počkám, vlastne reálnejšie je predpokladať, že sa toho nedočkám. Uľavujem si iba tým, že prajem zlodejom nech sa nakradnutými eurami zadrhnú.

Odmietol som všetky pokusy Igora a jeho oddaných zdravotníckych poskokov o špáranie sa v mojom nose pod zámienkou, že sa tým niečo zistí. Maximálne by sa zistilo, že „súťaž“ o obstarávateľa AG špáradiel vyhrala úplne náhodne firma z Trnavy. Naopak, skryté ostane, že sa pri čakaní na imitáciu testu nakazí viac ľudí, ako ich tie pseudotesty odhalia. Okrem toho moja chrbtica so zvyškami platničiek medzi stavcami by aj tak postávanie v rade nevydržala. Je neuveriteľné, aké hlúposti si dokážu mocní, ktorí stoja za obstarávaním špáradiel vymyslieť, aby odôvodnili ich potrebu. Dopisujem to začiatkom apríla, keď sa situácia stabilne zlepšuje a nejaký blbeček prišiel s nápadom, že sa síce otvoria niektoré obchody, ale vstup do nich bude podmienený negatívnym AG testom. Do kostolov nie, ale do obchodov a do prírody v susednom okrese áno. Pri čítaní týchto nekonzistentných opatrení ma napadá, že by bolo fajn podmieniť prijatie uchádzača do štátnej alebo verejnej služby IQ vyšším, ako je počet poslancov koalície.

Chaos pri očkovaní som predpokladal. Prácu lekárov si veľmi vážim, ale o ich manažérskych schopnostiach nemám ilúzie. Nakoniec, neboli na to pripravovaní a nemá to od nich nikto požadovať. Napriek tomu spôsobujú menej nepríjemností, ako stranícky, príbuzensky, nábožensky a regionálne vyberaní a draho platení odborníci na ministerstve a kľúčových postoch. A to sa ešte neprejavil prínos lesníkov a hutníkov na čele špecializovaných zdravotníckych ústavov. Zmienený chaos sa dostavil vo viacerých vlnách. Miništranti síce vymysleli nejakú očkovaciu stratégiu, ale hneď od začiatku ju atakovali záujmové skupiny a hluční jednotlivci kritizujúci vždy a všetko, súc presvedčení, že ich spoločenská hodnota je omnoho vyššia, ako hodnota nejakých starčekov a stareniek. A tak začal zápas vo voľnom štýle o predné pozície pri očkovaní. Dnes už nejde o tuzexové bony, o poukaz na auto, ani o devízový prísľub do Juhoslávie. Dnes ide o obyčajné očkovanie, ktorým donedávna títo novodobí hrdinovia pohŕdali, ale ktoré môže byť pre niekoho otázkou prežitia. Zdravotníctvo v područí premiéra samozrejme vypočulo hlasy taxikárov, predavačiek a ďalších lobistov a ak by to nezačalo byť neúnosné, dostali by sa medzi vyvolených aj advokáti a, ako niekto v internetovej diskusii poznamenal, došlo by aj na youtuberov. Nakoniec zatrúbili na ústup, ale aj po návrate k vekovej preferencii sa celý proces iba zmenil na hru rýchlych prstov, ktorú hrali deti a vnúčence najviac ohrozených. Aby sa na chvíľu zachránili, vyhodili šéfa NCZI, hoci by bolo užitočnejšie vyhádzať polovicu toho nevýkonného ansámbla. Avizovanú čakáreň spustili v stredu namiesto avizovaného pondelka, ale zaregistrovanie bolo komfortné.

padol-system--ludia-stoja.jpg

Môj optimizmus schladila pondelňajšia realita. Napriek tomu, že som dodržal všetky pokyny, ocitol som sa na konci asi 90 metrového zástupu čakajúcich, ktorý sa vo vetre a chlade vinul pred budovou. Tvorila ho pestrá zmes seniorov s tými, pre ktorých je seniorský status otázkou vzdialenej budúcnosti. Časy, na ktoré boli objednaní sa stali zbytočnými, pretože „SYSTÉM PADOL!“ a nastala ako obvykle džungľa. Som zvedavý kedy padnú tí, ktorí takto hazardujú s dôverou a zdravím ľudí. Slováci, osobitne starší, však majú tolerantné povahy a namiesto toho, aby sa dožadovali nejakej nápravy, tešili sa, keď jarné slniečko chvíľami hrialo. Úsilím zdravotníkov sa neskôr podarilo vytvárať desaťčlenné skupiny s možnosťou posedieť si vo vestibule pred tým, ako boli odoslaní kľukatými cestičkami k výťahom, v ktorých ani tí najporiadnejší nedokázali dodržať nariadený 2m odstup. Zvyšok prebehol rýchlo a bezbolestne, takže ostala iba zvedavosť, či o mesiac prestane byť systém padajúci.

Odvtedy už iba čítam, aké podvody používajú mladíci na predbehnutie ostatných v maratóne čakajúcich. A opätovne som svedkom beztrestnosti prichytených, ktorí svoj pokus môžu bez problémov opakovať, pokiaľ nenájdu lajdáka, cez ktorého sa im to podarí. V zahraničí si nejakí chytráci dokonca prefarbili vlasy na bielo. Výsledkom je, že zatiaľ sme na čele v zaočkovaní mladíkov a na chvoste v zaočkovaní seniorov. Nemusím byť lekárom, aby som z toho odvodil, že v lete môžeme mať na jednej strane solídne čísla v zaočkovaní populácie a na druhej plné nemocnice (a cintoríny) seniorov. Lebo od reality odtrhnutí mudrlanti na ministerstve nechápu, že nestačí vypustiť nejaký pokyn a očakávať, že sa státisíce seniorov prostredníctvom počítača prihlásia do roztraseného softvéru a po výzve precestujú kilometre do najbližšieho očkovacieho strediska. Už dávno mali kompetenciu na organizáciu očkovania aj s príslušnými materiálnymi a finančnými prostriedkami odovzdať samosprávam a sami sa odišli modliť, lebo to je pravdepodobne ich jediný záujem a kvalifikácia.

Dopisujem 19.4. v čase druhého očkovania. Nemyslím si, že naše zdravotníctvo za mesiac prešlo zásadnou premenou, ale pravdou je, že tentokrát neboli žiadne problémy okrem pocitu hrubšej ihly ako minule. A keďže som v rámci príležitostnej preventívnej prehliadky absolvoval okružnú jazdu po ambulanciách, všimol som si, že zdravotníci sú objektívne vyhorení, unavení, podráždení a vláda by mala už konečne urobiť systémové zmeny. Ale nie také, pri ktorých ateistov na vrcholných funkciách nahradia veriacimi, ani také, ktorých jediným dôsledkom bude vznik nových milionárov na východ od Tatier.