Choď na obsah Choď na menu
 


Očereď

9. 2. 2021

Tak toto čudné slovo mladá generácia určite nepozná, napriek tomu, že sa s jeho významom stretáva stále častejšie. My, životom omlátení, socializmom nezlomení a ruštinou cepovaní, si jeho význam pamätáme veľmi dobre. Nebudem mlaď dlhšie napínať, aby nemuseli gúgliť. Ide o rad, zástup, proste o množstvo ľudí, na niečo čakajúcich. V plánovanom hospodárstve, v ktorom potreby obyvateľstva určovali anonymní a netrestateľní úradníci, sme boli nútení vystáť si rad takmer na všetko. Spory o poradie, predbiehanie sa, či dokonca ignorovanie pobytu v rade patrili k nákupnému folklóru tých čias. Pred štvrťstoročím som sledoval mechanizmus vzniku očeredi v moskovskom GUMe. Pohyb zákazníkov v ňom pripomínal Brownov pohyb. Ale len do chvíle, keď nejaký zákazník postrehol zaujímavú činnosť za pultom. Zamieril k nemu a ďalší sa k nemu inštinktívne pridávali bez toho, aby vedeli o čo ide. Presne tak, ako sa v prírode správajú napríklad supi. Raz som to vyskúšal a dostal som sa na zaujímavé miesto vo vzniknutom zástupe. Až po chvíli napätého čakania som sa dozvedel, na čo sa vlastne čaká. Uťugi s ovlaživaniem (naparovacie žehličky) boli rozlúštením skrývačky, takže som svoje miesto prenechal najbližšiemu dychtivému záujemcovi.

Naivne som si myslel, že dlhé zástupy zanikli so štrnganím kľúčmi, pretože trhové hospodárstvo zacelí každú trhlinu v ponuke. Ale prišla pandémia. Kedysi obľúbený Miloš Zeman svojho času povedal, že za pokojných čias dokáže ministerstvo manažovať aj salónny čokl, ale v krízovej dobe je na jeho mieste nutný disponovaný profesionál. No, a takí tu zúfalo chýbajú. Namiesto nich máme na ministerských postoch náboženských pomätencov, poslušných followerov prvého z ministrov a tiež ľudí obsadených podľa predstavy, že "najlepším kandidátom na post riaditeľa bane je najlepší baník" (aj keď to nefungovalo ani za socializmu). Výnimky spočítam na prstoch jednej ruky. Táto čudná zmeska neriadi štát, ale pandémiu a ako to sledujem, tak ani tú. Premiérova mánia pandémiou a posadnutosť plošným testovaním je pravdepodobne vyvolaná obrovskou túžbou po prvenstve a po originálnych nápadoch, lebo tie klasické, ktoré prinášajú výsledky, tak tie ho nudia. Pritom prvenstvo už takmer dosiahol. Slovensko je v počte úmrtí na milión obyvateľov už na druhom mieste (za Portugalskom). Posadnutosť plošným testovaním, ktoré premiér prirovnáva k „atómovke“ je rovnaká, ako viera v to, že sa choroby liečia opakovaným meraním teploty alebo, ako píše Marcel Palonder, „očakávanie, že sa mi zníži váha pravidelným vážením“.

plosny-spoj--plosny-testovac.jpg

Plošný spoj a plošný testovač

Pospolitý ľud absolvuje nekonečnú sériu plošných testovaní nevhodnými testami, strpí, že lockdowny sú prijímané oneskorene a aj tie po vyhlásení „naši ľudia“ ostentatívne porušujú alebo zmierňujú ("nebojte sa nevestičky, dobre bude"). Aj ja som tridsať rokov po socializme stál v dlhočiznom rade na mäso, lebo Csaba u vchodu strážil dezinfekciu rúk namiesto toho, aby v čase od 9 do 11 hodiny odstraňoval z radu mlado vyzerajúcich príslušníkov skupiny 65+. To isté na pošte. Stál som tam iba chvíľu, lebo nie každému oznámia, že podľa rtg snímky má „degeneratívne zmeny na chrbtici v celom zobrazenom rozsahu“. A nie každý má predstavu, ako sa stojí s takýmto nálezom v dlhočiznom rade. Teda nestojí, pretože v takom prípade dávam prednosť cestovinám pred mäsom. Nikto sa mi tiež nemôže čudovať, že som si nenechal ani raz špárať v nose. Najmä pre dlhočizné rady, ale tiež preto, že AG testy dávajú iba pravdepodobný výsledok a ak budem podľa nich pozitívny a bezpríznakový, tak sa aj tak nič nebude diať. „Choďte domov a ostaňte v karanténe“ je odporúčanie použiteľné aj v najchudobnejších krajinách. A ak to prežijem, vyhlásia ma za vyliečeného, hoci ma nikto neliečil a nie som si ani istý, či nejaký liek na Covid-19 vôbec existuje.

Celý pracovný život som sa zaoberal ochranou obyvateľstva proti zbraniam hromadného ničenia a o opatreniach na prerušenie epidemického procesu som školil určené skupiny osôb dávno predtým, ako sa jeden pán zamýšľal nad daňovou výhodou dovozu dezintegrovaného tlačiarenského stroja, nad vierohodnosťou knihy jázd jeho matky a hľadal osobu, ktorá mu napíše diplomovku. Nekonečne sa hanbím, že som volil skupinku nekonzistentných ľudí predstierajúcich, že sú politickou stranou a sľubujúcich, že nám po mnohých rokoch zabezpečia normálny život v normálnej demokracii. A nielen volil, ale aj ich voľbu nejakú dobu obhajoval. Nie je dosť popola, ktorý by som si vysypal na hlavu. Nie je nad Renčína a preto jeho kresbu uverejňujem opakovane.

rencin-obozemujko.jpg

A inšpirovaný antikou súdim, že Matovič musí byť vymenený.