Choď na obsah Choď na menu
 


Milión

15. 6. 2021

Milión je sympatická, okrúhla číslovka bez ohľadu na to, či zbohatlíkovi označuje majetok v dolároch alebo profesionálnemu šoférovi počet kilometrov najazdených bez nehody, prípadne komukoľvek čokoľvek iné. V mojom prípade ide o počet návštevníkov tejto webovej stránky, ktorý miliónovú hranicu dosiahol v podvečer 15. júna 2021. Uvedomujem si, že je to rovnako nepresný údaj, ako keď štatistici oznámia dátum a čas narodenia 8 miliardtého obyvateľa Zeme a že sa tak udialo najpravdepodobnejšie v Ázii. Presný je iba údaj, že návštevnosť trvalo rastie. V minulosti jej rast zvyšovali moji známi a ich známi sprostredkovaní Facebookom, ČSFD alebo Pinterestom. V poslednej dobe však zaznamenávam aj náhle, krátkodobé vzostupy návštevnosti, ktoré si neviem vysvetliť inak, ako následok snorenia nejakých vyhľadávacích robotov. O nich neviem prakticky nič, takže moja radosť z milióna môže byť do istej miery takou chimérou, ako náš život matrixom. A s tým nič neurobím.

Na druhej strane ma údaj o návštevnosti teší, lebo stránka nie je prioritne orientovaná na návštevníkov. Má vysoký podiel zahraničných návštevníkov, za ktorý vďačí množstvu obrázkov. Veď čo iné by pritiahlo záujem až 13 % Američanov, ktorí majú k cudzím jazykom extrémne ďaleko. S textami je to horšie, aj keď som ich rozsah obmedzil na 500 slov. Česi slovenčine rozumejú stále menej a mladá generácia má problém s porozumením textu a nechuť čítať aj pomerne krátke texty. Niekedy mám pocit že raz budú historici vymedzovať túto časť histórie ľudstva slovami „od hieroglyfov k smajlíkom“. Návštevnosť však nie je všetko. Chýba mi najmä informácia, či návštevník na stránke našiel to, čo hľadal, resp. či bol spokojný s tým čo našiel pri viac-menej bezcieľnom browsovaní. Kedysi som mal k dispozícii výborný Monitoring návštevnosti, ktorý na časť otázok poskytoval odpovede. Po pár rokoch ho fanatici, ktorí ochranu osobných údajov kladú über alles, bez náhrady zlikvidovali. Nahradil ho číselný údaj o počte návštevníkov v danom  čase alebo časovom intervale. Nepomáhajú mi ani odozvy na jednotlivé príspevky, lebo je ich mizivé množstvo a ich významnú časť tvorili odozvy na moju účasť v televíznej vedomostnej súťaži. Zvyšok patrí do sformovanej a stabilizovanej skupiny obyvateľstva postihnutej Dunning-Krugerovým efektom, ktorá sa štylizuje raz do úlohy popredných epidemiológov, inokedy hokejových trénerov, makroekonómov a podľa potreby do hocičoho ďalšieho. Takže trochu tápem v temnotách. Nie je to nič fatálne, pretože si chcem uchrániť zaujímavé informácie pred zabudnutím a ak zaujmú aj niekoho ďalšieho ide o pridanú hodnotu, ktorá poteší bez toho, aby ma odchýlila od doterajšieho smerovania.

Raz za čas sa pozriem, čo na stránku hovoria špecialisti a zisťujem, že asi majú veľa práce, pretože ich hodnotenia nie sú príliš aktuálne. Sú pravdepodobne aj poplatné domovskej krajine, lebo opakovane tvrdia, že moja stránka nie je bezpečná napriek tomu, že ju chráni náš domáci, z garáže pochádzajúci, ESET. Webstatsdomain o stránke tvrdí v podstate to isté, čo pre pár rokmi. Mal som uvedený aj link, ale keď som si naň skusmo klikol upozorňoval ma, že to nie je chránené spojenie a môžu mi všetko možné ukradnúť. Tak som ho radšej vymazal.

Ale najväčší šok ma čakal v poslednú júnovú nedeľu. Iste každý pozná ten pocit, keď dennodenne prechádzate okolo istých predmetov alebo sledujete rôzne údaje, ale nevnímate ich pokiaľ sa nezmenia, pretože dovtedy boli kulisou. Takto som si dlhé roky nevšímal hodnotenie mojej stránky v PageRanku, lebo dlhodobo ostávalo na úrovni 2/10, čo som pokladal za primerané. Ale naraz poskočilo na 5/10, čo je úplne fantastické a nečakané (pokiaľ nejde o nejaký omyl). Takže to beriem k miliónu návštevníkov ako príjemný darček .